Skryté európske destinácie, ktoré lákajú pracovníkov na diaľku Skryté európske destinácie, ktoré lákajú pracovníkov na diaľku
Guadalupe, Caceres, Extremadura, Španielsko
Foto: Getty Images

2024-12-12

  • Drive
  • Destinácie
  • Skryté európske destinácie, ktoré lákajú pracovníkov na diaľku

Skryté európske destinácie, ktoré lákajú pracovníkov na diaľku

Keďže najpopulárnejšie európske destinácie čelia čoraz väčšiemu problému preplnenosti, niet divu, že sa mnohí ľudia v ich mestách necítia vítaní. Naopak, pokoj, ktorý ponúka vidiecky turizmus, je čoraz cennejší – nehovoriac o možnostiach, ktoré ponúka digitálnym nomádom. Tu sú niektoré z miest, ktoré vítajú cestovateľov s otvorenou náručou.

O problémoch spôsobených masovým cestovným ruchom bolo prvýkrát počuť v Benátkach. Dnes sa turistické obmedzenia zavádzajú v mnohých európskych destináciách, od Kanárskych ostrovov až po Amsterdam. Popularite však často pomáhajú programy pre digitálnych nomádov: napríklad Portugalsko bolo také populárne, že stiahlo svoj daňový systém pre nerezidentov (NHR). Stále však existujú mestá, ktoré sa snažia prilákať návštevníkov rôznymi programami.

Extremadura − Španielsko

Na západe Španielska, juhozápadne od Madridu a severozápadne od Sevilly, sa nachádza autonómne spoločenstvo Extremadura. Tento lesnatý, hornatý región teraz ponúka príspevok až do výšky 15 000 eur, čo je takmer 6 miliónov eur, pre pracovníkov na diaľku, ktorí sa presťahujú do jednej z jeho obcí na obdobie najmenej 2 rokov.

Extremadura je jedným z najmenej obývaných a najmenej rozvinutých regiónov Španielska − čo znamená, že ceny sú oveľa nižšie ako v populárnych mestách, ako je Madrid alebo Barcelona. S cieľom zlepšiť situáciu však úrady vyčlenili 2 milióny eur na podporu bývania približne 200 digitálnych nomádov. Ak sa chcete prihlásiť, navštívte túto stránku.

Obce v Španielsku

Podobne ako v Taliansku, aj v Španielsku hrozí vyľudňovanie menších miest a dedín, preto bola založená organizácia pre rozvoj vidieka Los Pueblos Más Bonitos de España, ktorá upozorňuje na 116 dedín, ktoré vítajú cestovateľov. Jedným z príkladov je dedina Anento, ktorá pred desiatimi rokmi prilákala len 2 000 turistov ročne, ale vďaka tejto iniciatíve sa oživila a v súčasnosti priláka približne 45 000 návštevníkov ročne.

Je tu aj dedina Libros so 114 obyvateľmi, ktorá sa prvýkrát dostala do povedomia verejnosti vďaka španielskemu spisovateľovi. Názov obce sa prekladá ako „knihy“, ale zaujímavé je, že v Libros nebola žiadna knižnica. Keď spisovateľ vysvetlil tento rozpor na X, ľudia začali posielať knihy z celého sveta.

V priebehu roka bolo do malého španielskeho mestečka, kde sa čoskoro začnú stavebné práce na knižnici, ktorá bude slúžiť aj ako hotel, poslaných viac ako 50 000 kníh.

Zaujímavosťou je, že od príchodu autora sa už zvýšil počet návštevníkov a ulice boli premenované po slávnych spisovateľoch. V súčasnosti sú v Libros iba 2 penzióny, ale zmena polohy mesta by z neho mohla v budúcnosti urobiť literárnu destináciu.

Grónsko

Grónsko sľubuje turistom množstvo jedinečných zážitkov, a ak ich chceme vidieť viac, musíme pre to niečo urobiť. Zároveň musíme zabezpečiť, aby cestovný ruch nebol na úkor environmentálnych hodnôt, preto hľadáme partnerov, ktorí majú záujem o udržateľný cestovný ruch

− povedal Hjörtur Smárason, riaditeľ Visit Greenland v roku 2021.

(Euronews)

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !