Najväčšie jazero v Kalifornii je dnes slanšie než Tichý oceán ​ Najväčšie jazero v Kalifornii je dnes slanšie než Tichý oceán ​
Foto: Salton Sea

2024-06-28

  • Drive
  • Destinácie
  • Najväčšie jazero v Kalifornii je dnes slanšie než Tichý oceán ​

Najväčšie jazero v Kalifornii je dnes slanšie než Tichý oceán ​

Saltonské jazero, ktoré sa nachádza východne od metropolitnej oblasti Los Angeles, bývalo obľúbeným dovolenkovým miestom, ale sucho to zmenilo. Približne pred 300 rokmi bolo jazero nahradené jazerom Cahuilla, ktoré vyschlo a vytvorilo Saltonskú panvu, do ktorej už rieka Colorado nedodávala vodu.

V roku 1905 však praskol zavlažovací kanál vybudovaný na rieke Colorado a voda sa vyliala do vyschnutej Saltonskej panvy.

Postupom času sa Saltonské jazero stalo najväčším jazerom v Kalifornii a obľúbeným cieľom návštevníkov pláží.

Jazero sa spočiatku považovalo za šťastnú náhodu a v jeho okolí vzniklo niekoľko rekreačných miest − najväčší rozkvet zažilo v 50. a 60. rokoch 20. storočia. Hoci sa medzitým táto chyba v zavlažovacom kanáli odstránila, menšie rieky a odtok z kanála umožnili, že jazero zostalo istý čas na vysokej úrovni.

Keďže však Saltonské jazero nemá odtok, jeho voda môže uniknúť len odparovaním. Odparovanie však spôsobuje aj „kondenzáciu" toxínov a soli vo vode, čo má za následok

obsah soli vo vode jazera je teraz o 50 % vyšší ako v Tichom oceáne.

V 70. rokoch 20. storočia bola táto oblasť vo viditeľnom úpadku: tropická búrka zničila okolité letoviská a odparovanie spôsobilo úhyn druhov rýb vo vode, ktoré už nezniesli vysokú koncentráciu soli.

Dnes je jedným z najväčších problémov zápach v okolí jazera a šíriaci sa prach, ktorý je plný škodlivých látok vrátane arzénu. V dôsledku toho má táto oblasť jednu z najhorších kvalít ovzdušia v Kalifornii.

Napriek tomu oblasť Salton Sea každoročne navštívi viac ako 200 000 ľudí, ktorí si prezrú ruiny bývalých letovísk a atrakcie národného parku Joshua Tree.

Ako však upozorňuje portál The Travel, s návštevou tejto oblasti sú spojené určité zdravotné riziká, pričom turisti často pociťujú bolesti hrdla a hlavy. Nepomáha ani zápach zhnitých vajec, ktorý spôsobuje síra, a mŕtve ryby vyplavované na breh.

Hoci je nepravdepodobné, že by jedna návšteva spôsobila trvalé poškodenie, v nemocniciach v blízkosti jazera je dvakrát vyšší podiel detí liečených na astmu, ako je celoštátny priemer.

Okrem toho je jeho povodie napojené na približne 50 poľnohospodárskych kanalizácií a voda z jazera je často plná pesticídov, dusíka, hnojív a iných vedľajších poľnohospodárskych produktov − takže aj keď vás nepríjemný zápach neodradí, neoplatí sa v ňom kúpať.

Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:

Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.