2024-08-08
4 mestá, ktoré by sa čoskoro mohli stať neobývateľnými kvôli brutálnym horúčavám
Hoci na Zemi je stále veľa miest, kde mínusové teploty lámu rekordy, globálne otepľovanie vo všeobecnosti spôsobuje, že celá planéta je z roka na rok teplejšia. Horúčavy sú čoraz väčším problémom, niektoré mestá sú natoľko ohrozené, že bez riešenia by sa v blízkej budúcnosti mohli stať kvôli neznesiteľným horúčavám neobývateľnými.
Dauha, ktorá bude v roku 2024 hostiť majstrovstvá sveta vo vodných športoch, nemá veľmi dobrú pozíciu, pokiaľ ide o zmenu klímy. V lete sa nezriedka stáva, že teploty prekročia 42 stupňov Celzia, čo len zvyšuje pocit horúčavy v mestských oblastiach. Hoci najteplejšou krajinou na svete je africké Mali, Katar v blízkej budúcnosti tiež čaká ťažký osud.
Phoenix v hĺbke Sonorskej púšte nie je na zozname prehriatych miest žiadnym nováčikom, ale klimatické zmeny posúvajú hranice mesta. Pri priemerných letných teplotách, ktoré často dosahujú 43 stupňov Celzia, je klimatizácia súčasťou takmer každého miestneho domu. Mimochodom, najvyššia teplota v meste bola zaznamenaná 26. júna 1990, keď sa ľudia museli vyrovnať s 50 stupňami Celzia.
V Rafhe s klasickým suchým púštnym podnebím dosahujú priemerné letné teploty často spaľujúcich 45 stupňov Celzia, takže obyvatelia už vedia, že hydratácia je nevyhnutná a že sa neoplatí opúšťať tienisté miesta počas najväčších horúčav. Hoci 45 stupňov Celzia znie neznesiteľne, 25. augusta 2006 bola v meste zaznamenaná ešte extrémnejšia teplota a to 54 stupňov Celzia.
Kuvajt, ležiaci na pobreží Perzského zálivu, je jedným z najhorúcejších miest na svete s letnými teplotami od 40 do 50 stupňov Celzia. Najteplejší deň v histórii krajiny zaznamenal neuveriteľných 54 stupňov Celzia, ale 11. júla tohto roku bol rekord takmer prekonaný, keď v meste dosiahol 51 stupňov.
Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !