Cuzco, pupok sveta Cuzco, pupok sveta
Cuzco
Foto: Hongbin, Unsplash.

2024-11-23

Cuzco, pupok sveta

Cuzco je jednou z top turistických destinácií v Peru. Bývalé hlavné mesto Inkov je súčasťou svetového dedičstva UNESCO, ktoré ponúka tie najkrajšie spomienky na ríšu Inkov a španielsku nadvládu.

Cuzco je vzrušujúce mesto samo o sebe. Väčšina zahraničných turistov prichádzajúcich do Peru určite navštívi toto mesto, okrem iného aj preto, že sa odtiaľto dá dostať aj na Machu Picchu, ktoré je tiež súčasťou svetového dedičstva.

Rím Južnej Ameriky

V dobe svojho najväčšieho rozsahu zahŕňala Inkská ríša väčšinu dnešného Ekvádoru, Peru, Kolumbie, Bolívie, Argentíny a Čile. Inkovia nazývali svojho kráľa „dieťaťom Slnka“ a ich ríša medzi 13. a 16. storočím bola jednou z najväčších a najzáhadnejších kultúr na svete. Podľa legendy boh Slnka Inti nariadil svojmu synovi Mancovi Cápakovi, aby našiel stred sveta a tam, kde sa jeho zlatá palica úplne ponorí do zeme, založil mesto a postavil Chrám Slnka. Jedného dňa sa Manco stratil medzi nádhernými horami Ánd, no toto miesto sa mu tak zapáčilo, že zapichol svoju dlhú zlatú palicu do zeme, aby videl, aká je pôda hlboká a úrodná. Miesto pomenoval Q'osqo, čo v kečuánčine znamená „pupok sveta“. 

V skutočnosti mesto bolo založené asi 1500 rokov p.n.l. Neskorší Inkovia zaplnili mesto zdobenými palácmi a kostolmi. Keď v 16. storočí dobyli Južnú Ameriku Španieli, väčšina Cuzca bola zničená, aby sa z kameňov „pohanských“ stavieb Inkov mohlo postaviť nové mesto. Osud (alebo boh Slnka?) to však chcel inak: v roku 1650 zničilo zemetrasenie väčšinu španielskych budov, no základy Inkov zostali. Jedna vec je istá, v meste a jeho okolí je možné vidieť významné ruiny a kvôli množstvu pamiatok sa Cuzcu hovorí aj Rím Južnej Ameriky.

Jedinečná architektúra Cuzca

Dnešnému Cuzcu Inkovia odkázali krásny a jedinečný štýl kamennej architektúry. Mnohé moderné budovy sú postavené na kamenných múroch, ktoré stoja nedotknuté tisícky rokov. Inkovia boli majstrami v staviteľstve. Bez pomoci modernej techniky dokázali kamene narezať tak presne, že po ich umiestnení na miesto už medzi ne nedokázali vložiť ani čepeľ noža! Niektoré z týchto kameňov vážili niekoľko ton. V ére Inkov bolo dnešné námestie Plaza de Armas obrovským centrálnym námestím, ktoré sa používalo hlavne na obrady, a nazývalo sa Huacayapata, čo znamená "Námestie bojovníkov alebo smútku". Nad námestím sa týčia impozantné kostoly z koloniálnej éry: na juhovýchode jezuitský kostol La Compania a na severovýchodnej strane Katedrálna bazilika Nanebovzatia Panny Márie (Catedral Basílica de la Virgen de la Asunción). Stavba katedrály sa začala v roku 1560 a bola dokončená za takmer 100 rokov. Chrám bol postavený nad palácom ôsmeho inkského kráľa Viracochu z červených žulových kameňov. Zdobí ho takmer 400 obrazov, z ktorých najzaujímavejšia je Posledná večera, ktorá ukazuje andské vplyvy. Kostol Iglesia Le Merced postavený v rokoch 1657 až 1680 je po katedrále a jezuitskom kostole tretia najvýznamnejšia koloniálna budova v Cuzcu a môže sa pochváliť sakristiou z masívneho zlata pokrytou 1500 diamantmi. V Múzeu Inkov (Museo Inka) môžete vidieť archeologické materiály z predkolumbovského obdobia, predovšetkým múmie, keramiku a zlaté predmety.

Image
Kostol Iglesia de Merced
Foto: Morgan Balboni, Unsplash.

Prečítajte si aj: Peruánska pouličná kuchyňa

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !