​Najizolovanejšia osada na svete ​Najizolovanejšia osada na svete
Foto: Shutterstock

2024-06-20

​Najizolovanejšia osada na svete

Vulkanický ostrov Tristan de Cunha sa nachádza uprostred Atlantického oceánu medzi kontinentmi Južná Amerika a Afrika, má rozlohu 207 km2 a je vzdialený 2 816 km od Južnej Afriky a 3 360 km od Južnej Ameriky.

Ostrov má len jednu osadu, Edinburgh of the Seven Seas, na severnej strane.Hoci do dediny môže cestovať ktokoľvek, už samotná cesta stačí na to, aby sa stala dovolenkou: trajekty z Kapského mesta v Južnej Afrike preplávajú oceán takmer za týždeň,

a lode premávajú len deväťkrát do roka.

Ale pre tých, ktorí sa na cestu vyberú, bude scenéria nádherná. Ostrov je bez kriminality a jediným rušivým elementom sú zatúlané zvieratá na dvore. Mimoriadne bohatá je aj divoká príroda; návštevníci sa stretnú s tuleňmi, albatrosmi, tučniakmi a mnohými ďalšími druhmi vtákov.

Britský koloniálny ostrov má celkovo 240 obyvateľov, čo z neho robí najmenšie miesto na svete, kde je úradným jazykom angličtina.

Keďže aj dovoz tovaru sem je trochu náročný, miestni obyvatelia si takmer všetko pestujú sami: hlavne zemiaky a zeleninu, ale vďaka chovu zvierat môžu konzumovať aj mlieko, syr a mäso. Podľa jedného z obyvateľov je dedina ako jedna veľká rodina:

Ak zabijeme zviera, rozdelíme si ho medzi sebou. Ak sa niekomu pokazí dom, ubytujeme ho a pomôžeme mu ho obnoviť.

K poľnohospodárskej pôde vedie len jedna cesta a každá rodina má svoj vlastný malý pozemok. Obyvatelia nepoužívajú na zber úrody žiadne stroje, všetko sa zbiera ručne. Zaujímavé je aj to, že dbajú na to, aby sa zvieratá nepremnožili:

podľa zákona môže každá domácnosť chovať jednu kravu.

Osud voľne žijúcich zvierat, najmä vtákov, spečatili potkany, ktoré sa vkrádajú z paluby lodí a sú takým problémom, že Edinburgh siedmich morí okolo nich vytvoril oslavu: Deň potkanov.

Je to deň, keď muži vytvoria tímy a chytajúc rôzne nástroje súťažia o to, kto uloví najviac alebo najväčšie potkany a myši.

Ich úsilie bude hodnotiť porota a po vyhlásení víťazného tímu získajú členovia cenu a večer sa skončí hudobnou a tanečnou zábavou. Na ostrove sa nachádza aj kostol, v ktorom sa napríklad slávi Veľká noc. V dedine sa nachádza aj všetko potrebné: supermarket, múzeum, bar, internetová kaviareň a autobusy.

Deti vo veku od 3 do 16 rokov chodia do školy a je tu knižnica, počítačová miestnosť a vedecká miestnosť.

Hoci sa na ostrove zastavujú niektoré lode premávajúce medzi Afrikou a Južnou Amerikou, turisti sa tu zvyčajne dlho nezdržia. Napriek tomu sú miestni obyvatelia pohostinní: niektoré rodiny radi ubytujú cestovateľov, ale návštevníci môžu prenocovať aj v pastierskych chatrčiach.

Okrem stálych obyvateľov žije na ostrove aj hŕstka výskumníkov, ktorí skúmajú sopečnú oblasť, skaly a flóru a faunu. Sopka naposledy vybuchla v roku 1961, keď niektorí obyvatelia utiekli do Spojeného kráľovstva, ale väčšina sa vrátila do svojej vlasti v roku 1963.

Zaujímavosťou je, že v tejto izolovanej dedine na svete je údajne spolu 9 priezvisk.

(Zdroj: Business Insider)

Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:

Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.