2023-10-20
Safari v Keni, 1. časť: Masai Mara
Do jedného z najobľúbenejších parkov v Keni sa zbiehajú turisti z celého sveta, aby zažili prehliadku voľne žijúcich zvierat. Rezervácia Masai Mara bola zvolená za jeden z novodobých divov sveta. Veľké množstvo levov, slonov, byvolov, pakoní, zebier, antilop, vtákov a ďalších zvierat sa nachádza v parku v ich prirodzenom prostredí, túlajúc sa rozsiahlou divočinou.
Foto: Drive Magazine
O takzvanej „veľkej päťke“ ste už počuli. Pätica druhov zvierat je známa nielen pre svoju veľkosť, ale aj atraktivitu. Tvoria ju byvol, lev, slon, leopard a nosorožec. Náš sprievodca nám však prezradil, že tu majú aj takzvanú „škaredú päťku“. Tvoria ju hyena, pakôň, sup, prasa bradavičnaté a bocian marabu. A kým vidieť celú veľkú päťku je dosť problém, najmä pre zriedkavý výskyt leoparda, o škaredú päťku nebudete mať núdzu.
Foto: Drive Magazine
Masai Mara je známa najvyššou koncentráciou divých zvierat na svete. Nachádza sa tu viac ako 40 % väčších afrických cicavcov. Keď prvý krát prejdete džípom brány parku a uvidíte prvú zebru, určite si ihneď spravíte 30 fotiek. No časom si zvyknete na ich všadeprítomnosť a s batériou fotoaparátu sa naučíte zaobchádzať obozretnejšie. Počas každého výletu po rezervácii môžete pozorovať pasúce sa stáda zebier, pakoní, antilop, byvolov, hrochov či slonov a keď si budete chcieť spraviť piknik (iba na vyhradených miestach), zbehnú sa k vám drzé opice. Nechýbajú ich predátori ako levy, gepardy, či krokodíly. Okrem nekonečnej savany je tu aj niekoľko komunitných rezervácií, rančov a masajských dedín, ktoré môžete navštíviť.
Foto: Drive Magazine
Každý rok od júla do októbra sa Masai Mara stáva kulisou jednej z najpozoruhodnejších úkazov divokej prírody - veľkej migrácie. Pohľad na tiahnuce sa stáda je takmer nepredstaviteľný. Spálená tráva savany núti viac ako 1,5 milióna zebier, pakoní a antilop, presťahovať sa na zimu do Tanzánie, kde hľadajú zelenšie pastviny a vodu. Vidieť, ako sa pakone brodia cez rieku Mara, kde ich po každom prekročení vždy ostanú stovky mŕtvych po udupaní v panike kvôli krokodílom, je obrovským šťastím. My sme prišli na toto miesto o deň po prechode jedného zo stád a videli sme už len nehybné plávajúce telá, čo tu uviazli a pochutnávali si na nich krokodíly. Nikdy však neviete, ktorý deň a aké veľké stádo práve bude prechádzať cez rieku. Je to o šťastí. Rieka je však útočiskom hrochov a ozbrojení miestni rendžeri vás tu za 10 dolárov prevedú a porozprávajú veľa zaujímavostí. Počas obdobia dažďov sa rieka naplní natoľko, že sa až vyleje z koryta. To bolo pre nás, vzhľadom je jej hĺbku, nepredstaviteľné.
Foto: Drive Magazine
To záleží od vašej peňaženky. Drahšia alternatíva je od júla do októbra. Náš šofér odporúčal vynechať august, kedy majú Keňania prázdniny a vydávajú sa tiež od parkov dopĺňajúc hordy turistov z celého sveta. Ubytovania praskajú vo švíkoch a ceny sú vysoké. Divoké šelmy nemajú núdzu o potravu, ktorá ešte neodišla do Tanzánie a tak ich ľahko objavíte počas dňa spokojne odfukovať v tráve. Lacnejší variant je ísť na jar. Jedinou nevýhodou je, že neuvidíte početné stáda zebier, antilop a pakoní. Odmenou vám budú poloprázdne parky, lacné letenky a prijateľné ceny ubytovania. Strednou cestou je september, kedy stáda turistov odídu, no stáda zvierat ešte stále migrujú savanou.
Foto: Drive Magazine