2023-10-16
Skryté poklady Chorvátska
Táto kopcovitá oblasť sa nachádza severovýchodne od Rijeky. Národný park Risnjak je rajom pre milovníkov prírody so svojou divou zverou. Návštevníci si v prípade dlhšieho pobytu môžu prenajať drevené domčeky. Chorváti sem chodia radi oddýchnuť si od ruchu civilizácie, najmä tí, čo preplnené pláže príliš nemusia.
Foto: Shutterstock
Názov polostrova je dostatočne známy: hoci tunajšie pláže nikoho nesklamú, oplatí sa spoznať aj vnútrozemie – aspoň miestni naň nedajú dopustiť. Kľukaté vidiecke cesty, vinohrady a olivové háje dodávajú tomuto vidieku ozajstný toskánsky ráz. Idylické prostredie dotvárajú mestečká, ktoré doslova dýchajú históriou. Tu sa nachádza napríklad aj Hum, vyhlásené za najmenšie mesto na svete.
V konkurencii blízkeho Splitu a Dubrovniku zostáva Šibenik väčšinou v úzadí. Je to asi aj kvôli tomu, že mesto neleží pri mori, ale pri ústí rieky Krka. Atrakcií však má dosť, stačí spomenúť len Katedrálu svätého Jakuba a Pevnosť svätého Mikuláša – obe sú zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Foto: Shutterstock
Neďaleko Šibeniku sa nachádza ostrov Zlarin, ktorý je známy vďaka nádherným šperkom vyrobeným z červeného koralu. Spomedzi chorvátskych ostrovov bol prvým, kde v roku 2019 zakázali používanie jednorazových umelohmotných prostriedkov. Kamienkové pláže a úplne čistá voda sú priam ideálne pre plavcov a potápačov, populárnou je aj kanoistika. Ostrov existuje bez áut, ale bicyklom aj pešo sa dá rýchlo spoznať.
Foto: Shutterstock
Keď niekto vstúpi na ostrov Pag, bude sa cítiť, akoby došiel z inej planéty. Piaty najväčší ostrov krajiny sa bezpochyby odlišuje od ostatných: krásne pláže sú samozrejmosťou aj tu, predsa je známejšia jeho vnútrozemská časť – pustatina skoro bez jedinej rastliny. Miestni žijú z turizmu, z pestovania zvierat a výroby syrov a olivového oleja, ktoré sa určite oplatí ochutnať.
Foto: Shutterstock