2024-05-02
Výskumníci si lámu hlavu nad záhadným javom v Stonehenge
V nedávnej štúdii English Heritage skúma vzťah medzi Stonehenge a polohou Mesiaca. Na štúdii sa podieľajú odborníci z univerzít v Oxforde, Leicesteri a Bournemouthe, ako aj z Kráľovskej astronomickej spoločnosti.
Je už dobre známe, že štruktúra Stonehenge priamo súvisí so Slnkom, ale zatiaľ sa nezistilo, či má niečo spoločné s Mesiacom
– Clive Ruggles, profesor na Leicesterskej univerzite, povedal pre BBC.
Vedci vo svojej práci vyslovujú hypotézu, že pohyby Mesiaca mohli byť zaznamenané už na začiatku histórie Stonehenge a mohli ovplyvniť jeho neskorší tvar.
Vedci už desaťročia diskutujú o tom, či umiestnenie štyroch Staničných kameňov, ktoré sú trochu ďalej od obvodu, bolo zámerné, pretože ich pozície sú z nejakého dôvodu zladené s určitými – extrémnymi – polohami Mesiaca.
Táto možnosť je veľmi zaujímavá aj preto, že v rokoch 2024-25 nastane spomínaný 18,6-ročný jav. Takzvaný mesačný pokoj je bod, v ktorom sú východ a západ Mesiaca na obzore od seba čo najviac vzdialené.
Naše tvrdenie pravdepodobne nikdy nebudeme môcť dokázať, ale čím lepšie pochopíme vzťah medzi monumentom a Mesiacom, tým silnejšie argumenty budeme môcť predložiť
– vysvetľuje Dr. Fabio Silva, výskumník z Bournemouth University.
Napriek tomu budú výskumníci v tomto roku pokračovať v skúmaní tohto fenoménu a s pomocou English Heritage budú môcť záhadu priblížiť bežným ľuďom. Agentúra organizuje sériu podujatí spojených so Stonehenge vrátane prednášok a rozhovorov, pop-up planetária, pozorovania hviezd a úplne novej výstavy.
K dispozícii bude aj priamy prenos z najjužnejšieho východu Mesiaca.
Tip pre vás: Malý slovenský Stonehenge
Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:
Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.