Zemetrasenia zasiahli 2 obľúbené sopečné ostrovy v Európe Zemetrasenia zasiahli 2 obľúbené sopečné ostrovy v Európe
Teide, Tenerife, Španielsko
Foto: Drivemagazine.sk

2025-02-11

  • Drive
  • Destinácie
  • Zemetrasenia zasiahli 2 obľúbené sopečné ostrovy v Európe

Zemetrasenia zasiahli 2 obľúbené sopečné ostrovy v Európe

Varovanie pred zemetrasením bolo vydané pre dve obľúbené európske destinácie. Na ostrove Tenerife, ktorý je súčasťou Kanárskych ostrovov, zaznamenali vedci 14 zemetrasení za jeden deň a na ostrove Santorini boli kvôli otrasom zatvorené školy.

Na Kanárskych ostrovoch a v Grécku bol zaznamenaný znepokojujúci jav. Na Tenerife, kde sa nachádza najvyšší vrch Španielska, 3 700 metrov vysoký Teide, je pohotovosť pred zemetraseniami. Hoci vedci podľa Canary Weekly neočakávajú sopečnú erupciu, miestne úrady žiadajú ľudí, aby sledovali bulletiny a riadili sa ich pokynmi – najmä v oblastiach, kde je známa zvýšená seizmická aktivita.

Image
Teide, Tenerife, Španielsko
Foto: DriveMagazine.sk

Hoci Teide naposledy vybuchlo v roku 1909, v posledných rokoch boli na Kanárskych ostrovoch niekoľkokrát zaznamenané zemetrasenia a otrasy zeme. V júli 2023 bola v blízkosti Santiaga del Teide zaznamenaná séria hlboko uložených zemetrasení a neskôr boli podobné javy zdokumentované pod vrcholmi Las Cañadas, Izaña a Arico. Najnovšie údaje pochádzajú z januára tohto roku: v stene Vilaflor južne od Teide bolo za 24 hodín zaznamenaných 14 zemetrasení. Okrem toho od roku 2023 stúpla hladina zeme na Tenerife o 1 cm, čo síce nenaznačuje blížiacu sa erupciu sopky, ale podľa odborníkov sa oplatí dávať si pozor.

Image
Santorini, Grécko
Foto: Unsplash
Nepohla sa však len zem pod Tenerife: seizmická aktivita si v prvých februárových dňoch vynútila zatvorenie škôl na Santorini.

V jednej z najobľúbenejších turistických destinácií Grécka boli počas prvého februárového víkendu zaznamenané zemetrasenia s magnitúdou 4,3, ktoré sa rozšírili aj na neďaleký ostrov Amorgos. Okrem zatvorenia škôl boli miestni obyvatelia požiadaní, aby sa podľa možnosti vyhýbali prístavom a neorganizovali vo svojej oblasti veľké zhromaždenia. Podobná situácia nastala na Santorini v roku 2011, keď boli tiež zaznamenané mierne otrasy, ktoré trvali 14 mesiacov bez akýchkoľvek incidentov.

Málokto to vie, ale Santorini vďačí za svoju krásu dávnej sopečnej erupcii, ktorá je podľa vedcov aktívna dodnes. Hoci sopka už stovky rokov nevybuchla, život sopky, známej ako Kolumbo, sa ani zďaleka neskončil. Približne pred 1600 rokmi spôsobila obrovskú spúšť a vyhladila minojskú civilizáciu. Mnohí veria, že inšpirovala legendu o stratenom meste Atlantída. Pred erupciou bola celá sopka ešte nad vodou, ale po katastrofe sa najvyššie časti okraja krátera nachádzajú asi 10 metrov pod hladinou mora.

Sopka Kolombo, potopená v Egejskom mori už takmer 400 rokov, je však nečinná: posledná erupcia sa odohrala v roku 1650, keď zahynulo 70 ľudí. Zatiaľ sa však netreba obávať možnej erupcie, pričom vedci v skoršom článku CNN hovoria len o teoretickej možnosti. 

(Independent)

Prečítajte si aj: Trasľavé cestovanie: kde vás najskôr na cestách zastihne zemetrasenie

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !