2024-08-24
Pozor na aquaplaning: 4 rady ako jazdiť, keď vojdete do hustého dažďa
So zmenou klímy a príchodom nárazových lejakov a búrok musíme byť za volantom pripravení rýchlo sa prispôsobiť úplne inému stavu vozovky.
Nárazové lejaky, povodne, downbursty. Ak vás situácie s hustým dažďom prekvapia za volantom, môže vás to potrápiť. Ako teda jazdiť tak, aby ste sa aj v tejto nečakanej zmene udržali bezpečne na ceste?
Môže to znieť samozrejme, no okamžité zníženie rýchlosti je nutnosťou. Silný dážď môže spôsobiť akvaplaning, teda situáciu, keď pneumatiky stratia kontakt s vozovkou a auto začne šmýkať. Zníženie rýchlosti aspoň o tretinu a dodržanie bezpečnej vzdialenosti od ostatných vozidiel výrazne znižuje riziko šmyku. Najlepšie urobíte, keď nezačnete prudko brzdiť – jednoducho dajte nohu z plynu a hustý dážď spomalí vaše auto idúce zotrvačnosťou omnoho rýchlejšie samo než by tomu bolo na suchej ceste.

Noha z plynu je aj tým najlepším riešením toho, ak už aquaplaning dostanete. Zistíte to tak, že auto začne „plávať“ po vozovke a nebude reagovať na vaše riadenie. Väčšina ľudí začne v panike hýbať volantom, no práve to spôsobí nehody. Voda medzi kolesom a vozovkou totiž odtečie a keď chytí trakciu a máte práve stočený volant, vaše auto ide rovno do zvodidiel, priekopy, či protismeru. Preto len uvoľnite plynový pedál a volant držte v smere vozovky.

Pri lejakoch je ďalším rizikom, že vaše auto proste prestane byť vidieť. Dážď a voda striekajúca od kolies robia bežné svietenie takmer neviditeľným, tak neváhajte zapnúť zadné hmlovky (a pri výjazde z lejaku ich zas vypnúť). Pustite stierače na silnú frekvenciu a pustite ofukovanie predného skla, lebo náhle poklesnutá teplota často spôsobí jeho zarosenie.
Pri vojdení do dažďa, najmä na diaľnici, mnoho vodičov prudko dupne na brzdový pedál. To však nemusí stihnúť vodič za vami na vozovke plnej vody a náraz na seba nenechá dlho čakať. Spomaľte postupne, zaraďte sa do pomalšieho jazdného pruhu a udržujte jazdu v kolóne s dostatočne veľkým odstupom. To pomáha aj proti aquaplaningu – môžete totiž ísť v stope auta pred vami, ktoré vody rozšplechne a teda vám takpovediac „pluhuje“ koľaje s menej vodou.
Ak je dážď taký intenzívny, že sa vám zdá jazda nebezpečná, najlepšie je zastaviť na bezpečnom mieste ako je odpočívadlo či parkovisko a počkať, kým búrka neprejde. Je lepšie doraziť do cieľa neskôr, ako riskovať nehodu v neprehľadných podmienkach.

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !