2023-10-03
7 tipov, ako predísť stresu pri cestovaní
Čo sa týka balenia, v súčasnosti sa môžete inšpirovať naozaj mnohými skvelými nápadmi. Výborné rady poskytuje napríklad metóda Konmari, no sú k dispozícii aj aplikácie, ktoré vám pomôžu naplniť kufor praktickým spôsobom. Jedna vec je istá: nemali by sme sa púšťať do balenia v príliš veľkom časovom predstihu (veď v takomto prípade sa musíme zaobísť bez niektorého oblečenia či niektorých doplnkov už niekoľko dní pred odchodom), a nie je dobré ani to, ak sa veci potrebné na cestu hádžu do kufra až na poslednú chvíľu. Ak sa chystáte na dlhú cestu, oplatí sa pripraviť si najdôležitejšie veci už týždeň pred odchodom. Na krátku dovolenku sa však stačí začať baliť len deň pred odchodom. Tým pádom sa zníži pravdepodobnosť toho, že niečo zabudneme doma.
Pri výbere tašky vždy zvážte to, kam sa chystáte! Ak budeme musieť ťahať svoj kufor na kolieskach nejakým historickým starým mestom s dlažobnými kockami, zničí sa tým nielen náš kufor, ale pocítia to aj vaše nervy. Aj príliš veľký kufor však môže človeka obmedzovať: príliš veľký priestor na balenie totiž nabáda človeka na to, aby si zabalil viac vecí ako v skutočnosti potrebuje. Najprv sa preto rozhodnite, koľko oblečenia si chcete zobrať a podľa toho si vyberajte tašku. Ak cestujeme vlakom či autobusom, musíte si uvedomiť, že svoj kufor budete musieť dať do batožinového priestoru nad sedadlom. V takomto prípade je výhodné nebrať so sebou 25-kilovú tašku.
Foto: unsplash
Skontrolujte si kozmetické prípravky a prípravky na bežnú hygienu vo svojom. Ak cestujete na krátky čas, zaobstarajte si potrebné prípravky v známych malých tubičkách. Ženám sa odporúča brať so sebou len minimálnu sadu mejkapu. Ak sa chystáte na dlhú cestu, je lepšie si kúpiť šampón, sprchový gél a telové mlieko vo väčšom balení priamo na mieste pobytu, než si tieto prípravky vláčiť z domu.
Majte na zreteli, aký program vás čaká (pracovné pozvanie do luxusnej reštaurácie alebo turistický teambuilding?) a poinformujte sa o očakávanom počasí. Na základe týchto faktov potom zostavte svoj cestovný šatník. Ak potrebujete tak elegantné ako aj ležérne oblečenie, zvoľte si také farby a materiály, ktoré sa dajú navzájom dobre kombinovať. Napríklad čierno-biela a tmavomodrá sú všade akceptované a ich nosenie je považované za elegantné oblečenie. A ak budete vo svojom saku cestovať, určite sa nám nepokrčí tak ako v taške.
Foto: Pexels
Poinformujte sa, či je vaše ubytovanie vybavené práčkou, v prípade ubytovania v hoteli môže byť k dispozícii aj práčovňa. Ak si vyberáte apartmán alebo ubytovňu, vyhľadajte si vždy najbližšiu práčovňu na internete. Je dôležité o tom vedieť, pretože ak cestujete naviac ako pár dní, je zbytočné baliť si z každého kusu oblečenia dvojnásobné množstvo.
Určite si vyhraďte polhodinu na to, aby ste sa poriadne poinformovali, aké služby poskytuje ubytovateľ. Dostanete uterák, župan, papuče? Patrí k výbave izby fén, trezor a hygienické potreby?
Foto: Pixabay
Bez ohľadu na to, akí ste rutinní cestovatelia, vždy by ste si mali vytvoriť svoj zoznam buď v nejakej aplikácii, alebo ho napísať do poznámky v mobile či na papier. Spíšte si zoznam najdôležitejších vecí, ktoré musíte zaobstarať alebo vyhľadať aj vtedy, ak nepatríte medzi vyslovene zábudlivých ľudí: lieky, nabíjací kábel, poistenie, pas, baterka, plážové papuče – tento zoznam by mohol pokračovať donekonečna.