Toto sú Európske hlavné mestá kultúry v roku 2025 - a vieme, aké slovenské mesto získa tento titul v roku 2026! Toto sú Európske hlavné mestá kultúry v roku 2025 - a vieme, aké slovenské mesto získa tento titul v roku 2026!
Pohľad z dronu na historické centrum Gorizie so starobylým hradom na kopci, ktorý dominuje mestu, Taliansko
Foto: Shutterstock

2024-12-19

  • Drive
  • Drive-tip
  • Toto sú Európske hlavné mestá kultúry v roku 2025 - a vieme, aké slovenské mesto získa tento titul v roku 2026!

Toto sú Európske hlavné mestá kultúry v roku 2025 - a vieme, aké slovenské mesto získa tento titul v roku 2026!

Je to už takmer štyridsať rokov, čo Európska únia v roku 1985 vybrala Atény za prvé európske hlavné mesto kultúry. Odvtedy tento titul získalo viac ako šesťdesiat miest (medzi nimi aj Košice), ktorých cieľom je poukázať na rozmanité kultúry kontinentu a zároveň podporiť cestovný ruch v destináciách, ktoré sú často medzinárodne neznáme. Vybrané mestá si zvyčajne uctia toto označenie celoročnou sériou podujatí. Prezradíme vám, ktoré sú európske hlavné mestá kultúry v najbližšom roku.

Titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) zaviedla EÚ v roku 1985 s cieľom podporiť cestovný ruch v často neznámych európskych destináciách. Vybrané mestá majú jedinečnú príležitosť prezentovať miestne umenie a kultúru. Tieto mestá zvyčajne oslavujú toto ocenenie špeciálnymi podujatiami, festivalmi, výstavami a predstaveniami.

V roku 2024 boli v centre pozornosti napríklad Tartu (Estónsko), Bad Ischl (Rakúsko) a Bodø (Nórsko), zatiaľ čo rok predtým bol popri Temešvári (Rumunsko) a Eléfsiëne (Grécko) vybraný aj Vesprém.

V roku 2025 boli za Európske hlavné mestá kultúry vybrané dve mestá: Nova Gorica/Gorizia (Slovinsko/Taliansko) a Chemnitz (Nemecko).

Nova Gorica/Gorizia, Slovinsko/Taliansko

Je jedným z hlavných miest európskej kultúry a prvým mestom, ktoré sa nachádza na hranici medzi dvoma krajinami: Nova Gorica, známa aj ako Gorizia, sa nachádza na spoločnej hranici so Slovinskom a Talianskom. Toto partnerské mesto však nepreklenuje len geografickú priepasť medzi oboma krajinami, ale odráža aj históriu tejto dichotómie: z kultúrneho hľadiska je železná opona, ktorá ich oddeľovala počas studenej vojny, významnou súčasťou jeho minulosti.

Vzhľadom na to vznikol slogan mesta „GO! Bez hraníc“, ktorý symbolizuje jednotu s Európskou úniou.

Obec v údolí rieky Soča preto spolupracuje s Talianskom a Slovinskom na programe výstav, filmových festivalov, tanečných a vedeckých predstavení, workshopov o technológiách a inováciách a iných podujatí. Okrem toho sa partnerské mesto zameriava aj na prezentáciu svojej multikultúrnej gastronómie - napríklad sekcia Chute bez hraníc vtiahne návštevníkov do jedinečnej zmesi slovinskej a talianskej kuchyne.

Chemnitz, Nemecko

Ďalšie európske hlavné mesto kultúry sa nachádza na východe Nemecka, v blízkosti Drážďan a českých hraníc. Chemnitz, prezývaný „Manchester Nemecka“, bol dôležitým bodom v dejinách priemyselnej revolúcie a zohral kľúčovú úlohu pri rozmachu nemeckého priemyslu - najmä textilného, strojárskeho, železničného a automobilového, ale k rozvoju mesta z hľadiska baníctva prispeli aj Krušné hory.

Chemnitz si osvojil slogan „C the Unseen“, čo v preklade znamená „vidieť nevidené“, aby upozornil na miestne kultúrne, architektonické a sociálne dedičstvo, ktoré cestujúci často prechádzajú.

Mesto má bohaté stavebné dedičstvo - od pamätníka Karla Marxa zo sovietskej éry až po secesné budovy a renesančné a barokové zámky. História Chemnitzu je však pozoruhodná aj tým, ako mesto prepísalo svoju priemyselnú minulosť a premenilo sa na živé centrum umenia: bývalé továrenské budovy sú teraz plné galérií a umeleckých spoločenstiev a v mestských parkoch sa budú konať festivaly, predstavenia a výstavy.

Súčasťou programu sú samozrejme aj workshopy, športové podujatia a gastronomické príležitosti, z ktorých väčšina je zameraná na minulosť a súčasnosť miestnych obyvateľov. Mimoriadne zaujímavý je program Živé susedstvo, ktorý sa zameriava na komunitné zážitky: Chemnitz napríklad plánuje vysadiť 4 000 jabloní, zatiaľ čo trasa Purpurovej cesty predstaví umenie približne 38 okolitých miest a obcí.

Uvádzajú sa aj hlavné mestá kultúry na nasledujúce roky

Prioritné mestá majú čas na prípravu, keďže nominácia je známa v dostatočnom predstihu.

  • V roku 2026 to budú napríklad Trenčín u nás na Slovensku a Oulu (Fínsko);
  • Liepāja (Lotyšsko) a Évora (Portugalsko) v roku 2027;
  • v roku 2028 České Budějovice (Česká republika), Bourges (Francúzsko) a Skopje (Severné Macedónsko);
  • v roku 2029 budú európskymi hlavnými mestami kultúry Lublin (Poľsko) a Kiruna (Švédsko).

(Zdroje: ForbesEuronewsGermany Travelchemnitz2025go2025)

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !