Japonsko platí milióny na osídlenie svojich vidieckych dedín (má to však pre nás háčik) Japonsko platí milióny na osídlenie svojich vidieckych dedín (má to však pre nás háčik)
Shirakawa, Japonsko, ilustrácia
Foto: Shutterstock

2025-01-29

  • Drive
  • Drive-tip
  • Japonsko platí milióny na osídlenie svojich vidieckych dedín (má to však pre nás háčik)

Japonsko platí milióny na osídlenie svojich vidieckych dedín (má to však pre nás háčik)

V mnohých krajinách sveta boli zaznamenané tzv. presídľovacie programy, v rámci ktorých miestne vlády ponúkajú peniaze tým, ktorí by sa usadili vo vyľudnenej osade alebo oblasti. Najväčší ohlas vyvolali projekty v Taliansku, ale podobné iniciatívy existujú aj inde, napríklad v Japonsku – hoci to, kto, kde a za akých podmienok môže tieto možnosti využiť, sa líši.

Zatiaľ čo rast počtu obyvateľov je problémom mnohých veľkých svetových miest, menšie mestá často zápasia s opačným problémom – vyľudňovaním. Od Talianska, cez Švajčiarsko a Španielsko po Švédsko sa mnohé regióny snažia tento problém riešiť pomocou programov, ktoré sľubujú finančnú podporu.

Podobný projekt vznikol aj v Japonsku: v rámci projektu Regional Revitalization Corps (RRC) vláda podporuje ľudí, aby odľudňovali mestá a zaľudňovali vidiecke oblasti krajiny.
Image
Ainokura, Japonsko
Foto: Shutterstock

RRC bola prvýkrát spustená v roku 2008 a odvtedy sa stala užitočným nástrojom v rukách miestnych orgánov. Vládny program pomohol menším obciam nielen rozšíriť počet obyvateľov, ale aj využiť zahraničných obyvateľov ako marketingový nástroj. Žiadatelia napríklad často píšu o svojich skúsenostiach na sociálnych sieťach, vďaka čomu sa o tejto možnosti dozvedá čoraz viac ľudí. Očakáva sa, že počet členov do roku 2026 dosiahne 10 000.

Program je súčasťou ministerstva vnútra, ktoré spolupracuje s miestnymi orgánmi na podpore migrácie z miest do vidieckych oblastí. Tí, ktorých žiadosti RRC prijme, môžu očakávať plat vo výške približne 3 milióny jenov (približne 18 600 eur) počas jedného až troch rokov plus životné náklady. Kandidátom sa zvyčajne ponúkajú dva typy zmlúv: jedna ako zamestnancovi a druhá ako slobodnému povolaniu. Zmluvy sa v jednotlivých oblastiach líšia, ale členovia sú zvyčajne vyzývaní, aby po skončení zmluvy zostali a založili si súkromný podnik alebo sa tam jednoducho presťahovali.

Podľa denníka Japan Times dosiahol počet zahraničných členov v máji minulého roka 200. Pracujú v rôznych oblastiach, aby pomohli vdýchnuť nový život vyľudneným vidieckym oblastiam.

Image
Shirakawa, Japonsko, ilustrácia
Foto: Unsplash

Samozrejme, táto možnosť má aj svoje nevýhody, ak by sme sa o ňu uchádzali ako Slováci. V prvom rade musia uchádzači ovládať japončinu, keďže počas 1-3 ročného pobytu budú musieť komunikovať s okolím. Po druhé, aby ste sa mohli uchádzať o túto možnosť, musíte mať japonskú adresu. Viac informácií, postup podávania žiadostí a účastníkov nájdete tu.

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !