2024-09-29
Vyľudnené španielske mestá, kde turistov vítajú s otvorenou náručou
Airbnb bude v Barcelone zakázané, miestni obyvatelia na Tenerife vyhlásili hladovku, ale niektoré španielske mestá sa stále snažia prilákať turistov. A na to, aby ste si užili dobrú dovolenku, sa nemusíte držať populárnych plážových destinácií: ak chcete zažiť naozaj autentické španielske zážitky, tu sú niektoré z menších miest, ktoré by ste si mali zapísať na zoznam.
Najobľúbenejšie španielske destinácie už roky zápasia s nadmerným cestovným ruchom, zatiaľ čo menšie mestá majú veľký nedostatok návštevníkov. Práve na propagáciu týchto menších obcí bola založená organizácia Los Pueblos Más Bonitos de España, ktorá v súčasnosti upozorňuje na 116 krásnych miest v krajine, ktoré niekedy bojujú s vyľudnením.
Španielsko už roky stavia svoj turistický program na plážach a počasí, ale v mnohých prípadoch sú to práve menšie mestá a dediny, ktoré skutočne prezentujú kultúru krajiny
– Francisco Mestre, predseda organizácie, vysvetlil pre Euronews.
Jednou z takýchto dedín je Anento, ktorá sa nachádza na severovýchode krajiny, medzi Madridom a Barcelonou. Za posledných 10 rokov sa v tejto dedine s iba 105 obyvateľmi podarilo zvýšiť počet návštevníkov z 2 000 na 45 000 ročne. V mori sa síce kúpať nemôžete, ale vďaka krištáľovo čistej vode prameňa Aguallueve o to neprídete. Dedinu, ktorá sa nachádza v zelenom údolí, zdobia tradičné stredoveké domy, ktoré dokonale dopĺňa gotický kostol z 12. storočia.
Okrem toho sa v posledných rokoch pohostinní obyvatelia Anenta čoraz viac zaujímajú aj o cestovný ruch a návštevníkom sa tu otvorilo niekoľko nových reštaurácií, hotelov a agroturistických apartmánov.
V súčasnosti je v uliciach 114 stálych obyvateľov, ale to sa môže v blízkej budúcnosti zmeniť. Myšlienka kníh sa prvýkrát zrodila na filmovom festivale (Mi Pueblo Lee), a keď sa spisovateľ na X opýtal, prečo v dedine so slovom kniha v názve nie je žiadna knižnica, ľudia z celého sveta začali do dediny posielať knihy.
Nakoniec sa do španielskeho mestečka v priebehu roka poslalo viac ako 50 000 kníh a koncom tohto roka sa začnú stavebné práce na knižnici, ktorá bude slúžiť aj ako hotel.
Odvtedy boli ulice kompletne premenované a všetky teraz nesú mená slávnych spisovateľov a v blízkej budúcnosti sa plánuje vybudovanie „literárnej ulice“ vyzdobenej lampášmi a citátmi.
Už po spisovateľskom poste začalo do Librosu prichádzať čoraz viac turistov. Žiaľ, máme len dva penzióny, ale záujem o ne sa zvýšil, preto začíname stavať hotel s 20 izbami. Veľmi radi privítame turistov, ktorí si chcú oddýchnuť a nájsť pokoj v blízkosti hôr, lesov a riek. Štatút geoparku UNESCO nám veľmi pomohol, je to vyznamenanie, vďaka ktorému sa mesto dostalo na turistickú mapu
– vysvetlil Raúl Arana Calomarde, starosta mesta Libros.
Ak chcete zažiť podobne jedinečný zážitok, Guadix, »hlavné mesto jaskýň Európy«, je vzdialený dve hodiny jazdy vlakom z Málagy. V Guadixe, ukrytom v skalnatých olivových hájoch, sa nachádza kompletný systém jaskýň: niektoré z nich slúžili ako obydlia už v praveku, ale v poslednom čase do nich radi vstupujú turisti. Prvý jaskynný hotel v regióne Granada bol postavený približne pred 30 rokmi, ale dnes ich je na území geoparku UNESCO viac ako 2 000.
– vysvetľuje María Paz Expósito Aranda z turistickej kancelárie v Guadixe v reakcii na udalosť z roku 2020.
Predtým sa podľa nej cestovatelia väčšinou len zastavili v dedine, ale teraz tu mnohí trávia niekoľko dní. Domáci turisti sem prichádzajú najmä v lete, zatiaľ čo cudzinci skôr v zime. Guadix má naozaj zvláštny vzhľad: biele komíny vyčnievajúce zo zeme sú všetky spojené s podzemným jaskynným obydlím, kde je aj v horúcich letných mesiacoch príjemná teplota 18 až 22 stupňov Celzia.
Rozmach samozrejme nepocítili len poskytovatelia ubytovania: mesto sa môže pochváliť aj niekoľkými vinárstvami, reštauráciami, kúpeľmi a kaplnkami najznámejšou – z nich je podzemná San Pedro Poveda, ktorú ročne navštívi približne 50 000 turistov. V centre mesta, ktoré je zabudované do zeme, môžete navštíviť aj staroveké rímske divadlo, barokovú katedrálu a maurskú pevnosť (alcazaba).
Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !