2023-08-15
Ako cestovať so psom počas horúcich dní
Aj keď je vonku ideálnych 25 stupňov, pofukuje a je slnečno, neznamená to, že pre vášho psa to bude rovnako príjemná prechádzka. Záleží totiž, kam a kedy sa vyberiete. Aj počas takýchto dní sa asfalt a betón rozpália na viac než 50 ºC a chodenie po nich môžu byť pre psa utrpením. Ak chcete vyskúšať, či je to tak, položte obrátenú stranu ruky na asfalt na sedem sekúnd. Keď vás povrch páli, bude páliť aj psie labky. Vtedy radšej choďte po tienistých miestach, lúkach a parkoch a vyhnite sa asfaltovo-betónovým povrchom. Okrem toho zmeňte rutinu prechádzok a venčenie si nechajte na skoré ráno alebo neskorý večer. Možno stihnete pekné východy a západy slnka, cez deň si s vami psík rád zdriemne a vy objavíte čaro času, keď sa príroda zobúdza alebo zaspáva. Okrem toho nerobte veľa intenzívnych aktivít, ako je aportovanie, pri ktorých sa pes zadýcha, a teda aj prehreje.
Foto: unsplash
Psy sa nepotia, ale chladia sa dychčaním. To je aj indikátor toho, že je vášmu psovi teplo. Poznáte to dobre z auta, ktoré sa vyhreje extrémne rýchlo. V lete hrozí riziko, že sa pes už nebude vedieť schladiť ani klasickým spôsobom a k tomu dochádza pri teplote 40 ºC. Keď je vonku 23 stupňov, auto sa nad 40 zohreje do pol hodiny. Ak teplota vonku stúpne na 32, auto sa takto vyhreje už za 10 minút. Nechať pootvorené okná nemusí na vychladenie auta stojaceho na slnku ani zďaleka stačiť. Pes aj vtedy môže chytiť úpal - dychčí, slintá, má veľmi červené ďasná, preháňa ho alebo zvracia a je zmätený. Preto pri cestovaní autom majte zapnutú klimatizáciu, otvorené okná, parkujte v tieni a doprajte si vždy veľa prestávok. Využite okenné tieniče a nezabudnite tie na zadné okno – keďže do kufra psíkovi klíma nemusí studený vzduch dofúkať. Pomáha aj chladiaca podložka, ktorá sa aktivuje, keď si na ňu pes ľahne.
Foto: Pexels
Psy sa chladia odspodu, takže ak sa psík môže postaviť do potoka, je to skvelý spôsob ochladenia. Ak nemáte poruke potok, použite starý uterák. Namočte ho do vody a nechajte psa, nech si naň niekde v tieni ľahne. Alebo popolievajte tienisté miesto pri dome či záhrade, dajte tam jeho obľúbené hračky a nechajte, nech si psík oddýchne tam. Na schladenie doma pomôžu aj jednoduché triky, ako je niekoľko kociek ľadu do misky s vodou, zamrazenie jeho obľúbenej pochúťky alebo mu kúpte chladiacu hračku.
Foto: unsplash
Hoci srsť dokáže psíka dobre izolovať od tepla, stará srsť funkciu neplní, a tak sa vášmu štvornohému priateľovi zavďačíte, ak ho budete v lete pravidelne vyčesávať. Ak má rád vodu, pravidelné kúpele a hry s vodou a hadicou na záhrade budú zábava aj spôsob chladenia. Prehriateho psa radšej hneď vodou neoblievajte a nechajte ho, nech sa ochladí „odspodu“. No inak využite teplé dni a doprajte vášmu psíkovi pravidelné kúpanie. Ak na to nemáte podmienky, v najteplejších regiónoch Slovenska – v okolí Bratislavy a Dunajskej Stredy – už dnes máte možnosť dopriať psíkovi „DogWash“. Na čerpacích staniciach Slovnaft sú na umývanie psíkov pripravené špeciálne určené boxy.