2026-05-08
Po desiatich rokoch opäť spájajú dve európske metropoly priame vlakové spoje
Cestovanie po Európe opäť uľahčí nové priame železničné spojenie medzi Prahou a Kodaňou. Priame vlaky medzi českou a dánskou metropolou premávali naposledy pred viac ako desiatimi rokmi. Prvé spoje vyrazili na trasu 1. mája a po novom budú jazdiť pravidelne počas celého roka.
Už minulý rok bolo známe, že na jar 2026 začne premávať nová vlaková linka spájajúca Prahu a Kodaň. V tom čase železniční dopravcovia avizovali spustenie spojenia od 1. mája a tento termín sa napokon podarilo dodržať. Prvé vlaky vyrazili z Prahy 1. mája 2026 a cez Nemecko úspešne dorazili až do dánskej metropoly.

Projekt vznikol vďaka spolupráci Českých dráh (ČD), Deutsche Bahn (DB) a Dánskych štátnych dráh (DSB). České dráhy zabezpečujú každý deň dva pravidelné spoje medzi pražskou hlavnou stanicou Hlavní nádraží a Hamburgom, pričom jeden z nich pokračuje až do Kodane.
Počas cesty vlak zastavuje aj v Drážďanoch a Berlíne, čo z nového spojenia robí atraktívnu možnosť nielen pre turistov, ale aj pre obchodných cestujúcich.

Vlaky premávajú počas celého roka s odchodmi o 6:30 a 10:30. Počas letnej sezóny pribúda aj skorý ranný spoj s odchodom o 4:30.
Cesta z Prahy do Hamburgu trvá 6 hodín a 41 minút, pričom celá trasa do Kodane zaberie niečo vyše 13 hodín. Súpravy ponúkajú celkovo 555 miest na sedenie, z toho 99 v prvej triede.

Na cestujúcich vo vlakoch čakajú nastaviteľné sedadlá, reštauračný vozeň aj palubné kino. Vďaka zdvíhacím plošinám je zabezpečený pohodlný nástup aj pre osoby s obmedzenou pohyblivosťou.
Lístky si možno kúpiť priamo na staniciach, ale aj prostredníctvom webových stránok všetkých troch železničných spoločností či v českej aplikácii Můj vlak.
(Euronews)
Prečítajte si toto
Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !


