2024-05-14
Záhadné sedadlá: Prečo v lietadle nenájdete rad 13 a iné číselné zvláštnosti
Takže, ak sa vám podarí usadiť práve v trinástom rade, považujte to za šťastný úlovok.
Priemerný cestujúci by si mohol myslieť, že absencia radu číslo 13 je výsledkom povier, avšak letecké spoločnosti majú svoje praktickejšie dôvody. Snažia sa o to, aby bola rezervácia a hľadanie miest čo najjednoduchšie a aby posledný rad sedadiel skončil rovným, zaokrúhleným číslom. To znamená, že okrem trinástky často chýbajú aj ďalšie čísla, čo má za následok "deravé" číslovanie. Napríklad, v lietadlách Boeing 737 zvyčajne neexistuje rad číslo 4, 5, a 6, čo uvoľňuje priestor pre prvú triedu.

Foto: Pixabay
Zaujímavosťou je, že nejde len o trinástku. V rôznych kultúrach sa rôzne čísla považujú za nešťastné. Napríklad v Číne sa vyhýbajú číslu 14, ktoré znie podobne ako slovo pre smrť (si), zatiaľ čo v Taliansku a Brazílii nie je obľúbené číslo 17 kvôli jeho spojitosti s nápisom na náhrobných kameňoch. Letecké spoločnosti teda musia brať do úvahy aj tieto kultúrne rozdiely a prispôsobiť číslovanie sedadiel tak, aby vyhovovalo čo najširšej skupine cestujúcich.
Niektoré letecké spoločnosti, ako napríklad Lufthansa, Ryanair, alebo United Airlines, sa rozhodli úplne vynechať trinásty rad sedadiel, zatiaľ čo iné, ako Delta Airlines, si tento unikát ponechávajú a tak sa na vašom boarding passe môže zjaviť aj toto, pre mnohých smolné číslo. Táto rozmanitosť prístupov k číslovaniu sedadiel ukazuje, že nie je všetko len o poverách, ale aj o snahe uľahčiť cestujúcim orientáciu a rezerváciu sedadiel.

Foto: Delta Airlines
Pre vás to však môže byť zábava – odteraz si pri nastupovaní môžete začať všímať chýbajúce číslovania radov sedadiel a podľa toho tipovať, prečo tam asi nie sú – pre praktické, poverčivé, či iné dôvody?
Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:
Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.

Foto: Unsplash / Chris Brignola