5 pamiatok svetového dedičstva v Slovinsku, ktoré by ste mali mať na svojom cestovateľskom zozname 5 pamiatok svetového dedičstva v Slovinsku, ktoré by ste mali mať na svojom cestovateľskom zozname
Centrálny trh a rieka Ljubjlanica, Ľubľana
Foto: Shutterstock

2025-03-26

  • Drive
  • Drive-tip
  • 5 pamiatok svetového dedičstva v Slovinsku, ktoré by ste mali mať na svojom cestovateľskom zozname

5 pamiatok svetového dedičstva v Slovinsku, ktoré by ste mali mať na svojom cestovateľskom zozname

Slovinsko má rozmanitú prírodu: okrem vysokých hôr a romantických dediniek sa u našich západných susedov môžete vyhrievať aj na pláži. V krajine sa však nachádza aj niekoľko menej známych lokalít zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO, ktoré stoja za bližšie preskúmanie.

Jaskynný systém Škocjan

Rozsiahly jaskynný systém bol prvou lokalitou v Slovinsku, ktorá bola na zoznam UNESCO zapísaná – a to už v roku 1986. Rozsiahle jaskyne pretína jeden z najväčších podzemných riečnych kaňonov na svete, dlhý viac ako 6 km. Bežná prehliadka so sprievodcom trvá približne tri hodiny a zavedie vás 5 km hlboko do jaskynného systému, kde nájdete množstvo zaujímavostí - vrátane prechodu cez most Cerkvenik, 50 m nad riekou Reka.

Prečítajte si aj: 5 málo známych lokalít svetového dedičstva UNESCO, ktoré musíte vidieť

Prehistorické obydlia na kôpkach v blízkosti Álp Slovinsko

O túto jedinečnú lokalitu s pravekými kôpkovými obydliami sa Slovinsko delí s Rakúskom, Francúzskom, Nemeckom, Talianskom, Talianskom a Švajčiarskom. Slovinské pozostatky majú pre bádateľov dôležité posolstvo o alpskej Európe doby kamennej a bronzovej. Lokalita sa nachádza južne od Ľubľany v Ľubľanskom močiari (Ljubljansko Barje), kde najstaršie osídlenie môže byť staré až 7 000 rokov.

Viac tipov na jarný výlet do Slovinska: Pestrá paleta zážitkov.

Je to tiež miesto, kde bolo v roku 2002 objavené najstaršie koleso na svete – staré 5200 rokov, vďaka ktorému sa oplatí navštíviť Mestské múzeum v Ľubľane.
Idrija

O lokalitu svetového dedičstva ortuti sa delí Španielsko a Slovinsko: Idrija je druhou najväčšou baňou na ortuť na svete po Almadene v Španielsku, kde sa ťažba začala okolo roku 1490. Lokalita je jedinečná tým, že nie je len ruinou, ale stále funguje a návštevníci sa môžu ponoriť do tajomstiev baníctva. Za návštevu stojí aj múzeum v Idriji, kde sa nachádza viac ako 800 rôznych vzoriek rúd a minerálov z miestnych nálezísk. Exponáty ukazujú tradičné aj modernejšie techniky používané na ťažbu mimoriadne nebezpečnej ortuti.
 

Staré bukové lesy Karpát

Ak chcete zažiť skutočne jedinečný prírodný úkaz, navštívte pralesy Krokar a Snežnik-Zdrocle. Druhý menovaný je najväčšou slovinskou lesnou rezerváciou, obkolesujúcou 1796 metrov vysoký Snežnik, najvyšší vrch krasového severozápadného Dinárskeho pohoria. Rezervácia Krokar sa nachádza v severnej časti Dinárskeho pohoria. Prevládajú tu borovicové a bukové lesy.
 

Slovinsko hoci aj vo februári? Prečo nie

Tunajší okružný dva kilometre dlhý pralesný chodník je skvelým spôsobom, ako sa dostať do stredu pralesa bez toho, aby ste ho poškodili.
Diela Jožeho Plečnika v Ľubľane

Najnovšia slovinská lokalita svetového dedičstva bola do zoznamu zapísaná v roku 2021. Architektonické diela umelca 20. storočia Jožeho Plečnika môžete navštíviť v Ľubľane – aj na organizovanej prehliadke. Umelec, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri zmene podoby hlavného mesta, sa postaral o obrovské úpravy nábrežia rieky Ljubljanica, verejných priestranstiev a verejných inštitúcií a pretkal ich do jednotného mestského celku. Architektovým vrcholným dielom je zrejme Národná a univerzitná knižnica, ktorú často navštevujú študenti technických odborov z celého sveta.

A aké sú nové pamiatky UNESCO u nás?: Nové pamiatky na zozname UNESCO na Slovensku

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !