​5 málo známych lokalít svetového dedičstva UNESCO, ktoré musíte vidieť ​5 málo známych lokalít svetového dedičstva UNESCO, ktoré musíte vidieť
Foto: Shutterstock

2024-04-30

  • Drive
  • Destinácie
  • ​5 málo známych lokalít svetového dedičstva UNESCO, ktoré musíte vidieť

​5 málo známych lokalít svetového dedičstva UNESCO, ktoré musíte vidieť

DOLOMITY − TALIANSKO

Dolomity, hornatá krajina v severnom Taliansku, sú od roku 2009 zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Dolomity, ktoré sa môžu pochváliť 18 vrcholmi často vyššími než 3 000 metrov, sa skladajú z deviatich oblastí s rôznymi prírodnými pokladmi.

Pred stovkami miliónov rokov bolo toto pohorie úplne pokryté vodou, ale dnes je vysoké viac ako 3 000 metrov. V zime sú hlavným lákadlom pre lyžiarov, zatiaľ čo v teplejších mesiacoch sú hlavnou výzvou pre turistov, cyklistov a horolezcov, uvádza Euronews. A ak sa chcete vyhnúť návalom turistov zvážte návštevu práve teraz pred hlavnou letnou turistickou sezónou, alebo po jej skončení - na jeseň.

LUXEMBURSKO − LUXEMBURG

Táto malá krajina na hraniciach Francúzska, Nemecka a Belgicka je na zozname máloktorého cestovateľa, ale luxemburské staré mesto je na zozname UNESCO od roku 1994. Najstaršie časti mesta pochádzajú z 10. storočia: navštívte jeden z najkrajších balkónov v Európe (Corniche) a veľkolepý Veľkovojvodský palác a na romantickú prechádzku sa vyberte do štvrte Grund.

WADDENSKÉ MORE – NEMECKO

Waddenské more v severnom Nemecku je súčasťou najväčšej súvislej prílivovej roviny na svete, ktorá je domovom širokej škály vtákov, živočíchov a rastlín. Napriek svojmu významu túto oblasť nenavštevuje veľa ľudí, ale jej piesočné útesy, lúky s morskou trávou, mušle, bahenné pláne, pláže a duny sú skutočne veľkolepým pohľadom. Návštevníci tu môžu vidieť rôzne cicavce, napríklad tulene sivé a sviňuchy, ale aj ostrov Sylt s liečivým podnebím.

LAUSANNE − ŠVAJČIARSKO

Stredoveké mesto Lausanne si získalo povesť jedného z 12 veľkých hlavných miest vína na svete. Vinohrady Lavaux na okraji Lausanne, ktoré susedia so Ženevským jazerom, sú od roku 2007 zapísané na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. V regióne, ktorého história siaha až do 11. storočia a ktorý bol posiaty benediktínskymi a cisterciánskymi kláštormi, sa v súčasnosti vyrába vynikajúce víno z 800 hektárov terasovitých viníc − Švajčiarsko však vyváža len 1 % svojich vín, takže pre skutočných znalcov sa tento región oplatí navštíviť.

​SYSTÉM ŠKOCJANSKÝCH JASKÝŇ − SLOVINSKO

Hoci je jaskynný systém Škocjan v západnom Slovinsku od roku 1986 zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, nepatrí medzi najnavštevovanejšie lokality. Najväčší európsky podzemný kaňon s hĺbkou viac ako 200 metrov a chodbami dlhými viac ako šesť kilometrov ponúka návštevníkom jedinečnú cestu.

Destinácia však nie je vhodná len pre jaskyniarov, ale aj pre peších turistov: cez jaskyne, ktoré zdobí 26 podzemných vodopádov a vápencové stĺpy vysoké viac ako 15 metrov, vedie niekoľko chodníkov. Jaskyne sú obklopené regionálnym parkom, takže slovinskú krajinu môžete spoznávať na bicykli.

Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:

Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.