2024-04-19
Tipnite si, ktorá európska krajina predstihla svet v spotrebe ovocia a zeleniny
Svetový priemer (216 kg) je vysoko nad odporúčaným množstvom, hoci slovenský priemer je pod ním, aj keď nie je alarmujúco nízky. Takto vyzerala priemerná ročná spotreba ovocia a zeleniny na obyvateľa v skúmaných európskych krajinách v roku 2020, teda podľa posledných dostupných údajov:
- Albánsko - 529 kg
- Chorvátsko - 427 kg
- Turecko - 388 kg
- Grécko - 298 kg
- Rumunsko - 256 kg
- Ukrajina - 226 kg
- Taliansko - 226 kg
- Srbsko - 226 kg
- Maďarsko - 154 kg
- Lotyšsko - 153 kg
- Nórsko - 152 kg
- Česká republika - 145 kg
- Cyprus - 141 kg
- Slovensko - 129 kg
V celosvetovom meradle Albánsko v tomto ukazovateli prekonáva len Guyana, za ktorou nasledujú Čína a Dominikánska republika. Na konci zoznamu sú najchudobnejšie krajiny Afriky, kde sa ročne skonzumuje menej ako 20 kg ovocia a zeleniny na obyvateľa.
Podľa výskumníkov z Tuftsovej univerzity v USA však konzumácia príliš malého množstva ovocia a zeleniny môže prispieť k vzniku srdcových ochorení a môže byť zodpovedná za smrť približne troch miliónov ľudí na celom svete ročne.
Tip pre vás: Jarná únava? Môžete ju poraziť!
Univerzitní vedci tiež zistili, že najvyššia úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia je v krajinách a regiónoch, kde ľudia jedia menej ovocia a zeleniny.
Je známe, že v podstate všetko ovocie je zdravé a výživné. Existujú však špecifické druhy, ktoré môžu výrazne zlepšiť zdravie srdca. Viaceré štúdie preukázali, že strava bohatá na ovocie má silný ochranný účinok na kardiovaskulárny systém.
Foto: Unsplash
Na získanie správneho množstva energie sa oplatí zvážiť smoothies: ich príprava trvá päť minút, ale môžu poskytnúť hodiny energie a vitamínov na celý deň.
Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:
Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.