2022-09-30
Lassan újjáélednek a leégett erdők Ausztráliában
A 2019-2020-ban tomboló bozóttüzek 460 000 km² területet pusztítottak el. Több, mint 2500 otthon vált a földdel egyenlővé, 33 ember vesztette életét, és közel hárommilliárd (!) állat pusztult vagy menekült el, köztük kb. 61 000 koala, ami így a kihalás szélére került. Bár a bozóttüzek nem ritkák a helyi tavaszi időszak beköszöntével, a három évvel ezelőtti lángok minden eddigi pusztítást felülmúltak. Ezt többek közt a brutális hőséggel, a soha nem látott aszállyal, a gyakori villámcsapásokkal, az úgynevezett Indiai-óceáni dipólus időjárási jelenséggel és a tudatos gyújtogatásokkal hozzák összefüggésbe a szakemberek. Miután valahogy sikerült megfékezni a tüzeket, minden a gyászról, majd az újjászületésről szólt. A megfeketedett erdőkbe lassan visszatértek a vadállatok, és az egész ország egy emberként dolgozott az újjáépítési folyamatokon.
Fotó: Shutterstock
Szinte pont egy évvel a nagy tüzek után Ausztráliában újra megindult a turizmus a több súlyosan érintett területen, köztük a Victoria állam Gippsland régióban lévő Buchanban újra megnyitott az állam legnagyobb barlangrendszere. „Nagyon boldog voltam, azt éreztem, végre azt csináljuk, amit szoktunk” – emlékezett vissza az erdőőrség vezetője, aki a 2020-as év nagy részét annak a Victoria Parknak a helyreállításával töltötte, ahol a barlangok találhatóak.
A dél-ausztráliai Kenguru-szigeten található Southern Ocean Lodge nyaralóövezet is áldozatul esett a lángoknak, a tűzvész a terület csaknem felét érintette. Egy évvel később a helyszínen engedélyezték a helyreállítást, de a pusztítás erejét jól mutatja, hogy idén év végére vagy a következő év elejére tervezik a nyitóünnepséget.
Soha nem felejtjük az égő erdőkből menekülő, megégett, sérült és sokkos állapotban lévő koalákról készült képeket. Közülük 79 az északon található Port Macquarie Koala Kórházban kapott menedéket, és az éjjel-nappal dolgozó önkénteseknek köszönhetően a legtöbbjüket sikerült visszajuttatni a vadonba. Ráadásul 7,9 millió ausztrál dollár adomány gyűlt össze a kórház számláján. „A pénzből több államban, 140 ivóállomást építettünk a vadon élő állatok számára, előrehoztuk a vadon élő koala szaporodási programunkat, és egy, a látogatók számára is megtekinthető tenyésztési központon is dolgozunk” – mesélte büszkén Sue Ashton, az intézmény vezetője. Victoria államban pedig ökotúrákat szerveznek a segíteni vágyók részére – az állatok egyedüli táplálékának számító – eukaliptuszok ültetésére.
Egymáson és másokon is segítenek a helyiek
Borászok százainak kellett szembesülnie azzal, hogy a bozóttüzek miatt nem tudják véghez vinni a szokásos szüretet – ha nem is tűzkár, a füst miatt. Amikor 2019. december végén tűzvész söpört végig Dél-Ausztrália Adelaide Hills borvidékén, Peter Leske borász kifejlesztett egy módszert, amivel ki tudta mutatni a gyümölcs szennyezettségét, és ingyen tesztelte a gazdák mintáit, hogy azok ne költsenek feleslegesen az értéktelen termésre.
„Ez a tragédia igazán közel hozta egymáshoz az embereket” – mondta a díjnyertes borász.
A Sydney-től északra fekvő Hunter Valley borvidéken a szőlőtermés 80%-át füstösnek minősítették. Akkor az Archie Rose Distilling Co. nevű lepárlóüzem 50 tonna szőlőt vásárolt fel a gazdáktól, hogy különböző szeszesitalokba felhasználja, köztük egy különleges füstös pálinkába. „Szívszorító volt hallani azokat a történeteket, amikor az emberek szívüket-lelküket beletették a szőlőbe, aminek aztán többségét nem tudták felhasználni, ezért szerettünk volna támogatni őket” – mondta Dave Withers lepárlómester.
Ausztrália példája jól mutatja, hogy egy nagyobb tűz, a be nem tartott tűzrakási tilalom és a figyelmetlenség milyen pusztításhoz vezethet. Ha a természetben járunk, mindig tartsuk be ezeket a szabályokat, és másokat is kérjünk meg erre! Szárazság idején még a saját kertünkben se gyújtsunk tüzet, ne grillezzünk, bográcsozzunk!
Szöveg: Sinkó Edit
Fotó: Shutterstock