2022-03-29
Isztambul középkori bevásárlóközpontja: a Nagy Bazár
1. A világ leglátogatottabb piaca
Becslések szerint évente mintegy 91 millióan keresik fel a Nagy Bazárt, ezzel a világ első számú bevásárlóközpontja.
2. Építése a 15. században kezdődött
II. Mehmed szultán az Oszmán Birodalom kereskedelmi központjává kívánta tenni Konstatinápolyt. A bazár teljes körű működése 1461-ben kezdődött, a több mint 3000 üzlet 61 utcát foglalt el és naponta mintegy 400 ezer vásárlót fogadott. A 16. században egy földrengés rongálta meg a Nagy Bazárt, majd 1894-ben teljesen felújították.
3. Itt találjuk a legjobb török szőnyegeket
Törökország nemzedékeken át megőrizte régi mesterségeit, és a török szőnyegek nemcsak fényűzőek, de a legtöbb kézzel készült és rendkívül részletgazdag. A Nagy Bazár szőnyegüzletei széles választékkal rendelkeznek, mivel az ország különböző régióinak saját egyedi stílusuk van.
4. A múltban három földrészt kötött össze
Az idő múlásával a Nagy Bazár robbanásszerű fejlődésnek indult, és nem csupán az Oszmán Birodalmat, hanem három földrészt is kiszolgált. Fekvése miatt összekötő pont volt Ázsia és Európa között, de a mediterrán kereskedelem – Észak-Afrikát is beleértve – központjává is vált.
5. Termékekről elnevezett úthálózat
Fotó: Pexels
A bazár úthálózatának részeit régebben a kereskedők és az általuk értékesített termékek alapján nevezték el. A 67 út mellett több, a napi imádságokra használt tér, valamint 5 mecset, 7 kút és 18, este bezárt kapu volt a bazárban. Az utcák ma már nem viselik az akkori mesterségek elnevezéseit.
6. Több az ékszerüzlet mint a múltban
Fotó: Unsplash
A piacon immár tízszeresére nőtt az ékszerek száma, ami az egyik legjobb isztambuli luxus-vásárlási helyé teszi piacot. A hagyományos modelleket elsősorban esküvőkön viselik.
7. Nem létezett üzleti verseny
A Nagy Bazár megnyitásakor a kereskedők nem versenyeztek sem az árukért, sem pedig a vevőkért. Az üzleti versenyt a törvény tiltotta. Az árusító helyeknek nem volt neve vagy jelzése, külsőre valamennyi hasonlóan nézett ki. A kereskedők csupán a 19. század végén kezdek el névtáblákat kitenni.
Fotó: Pexels
Fotó: Unsplash