2022-03-29
Színes világ: a legszebb kék épületek
Minden vallásban a kék szín az ég, a menny, isten lakóhelyének jelképe. A természeti népeknél az őselemek színe, legfőképp az élethez szükséges levegőé, de az indiánoknál például a vízé és az esőé. A mai társadalmakban a kék a rend és a béke színe (ezért kék majdnem mindenhol a rendőrautó), valamint a zászlókon a demokrácia és a szabadság jelképe is. A kontinensek közül Európa színe a kék (gondoljunk az EU-zászlóra, de az olimpiai ötkarikában is a kék jelöli az öreg kontinenst). A modern művészetekben a kék a melankólia, a depresszió árnyalata, a blues zenei műfaj is innen kapta a nevét, de Picasso kék korszaka is egy sötétebb lelki utazás tükre. Tehát ha egy ház teljes egészében kék, annak gyakran van jelentősége vagy üzenete, amivel a tulajdonos vagy a tervező szeretett volna elmesélni valamit. Tekintsünk így a következő csodás épületekre!
Frida Kahlo ebben az azúrkék házban született és halt meg, majd férje, Diego Rivera az államnak adományozta, hogy Frida Kahlo múzeummá alakítsák a művésznő emlékére. A Coyoacán negyedben, a Colonia Del Carmen városrészben található a ház, amely a tragikus sorsú Frida alkotásait, életének bizonyos szakaszait mutatja be. Megrázó és egyben nagyon felemelő ebben a színpompás házban és a kertjében tanulmányozni az életművet.
Portugália második legnagyobb városában, Portóban található a Santa Catarina templom, amelynek falait tízezernél is több azulejos, azaz tradicionális, kézzel festett portugál csempe borítja. De nem ez az egyetlen csempés templom a városban, érdemes megnézni a többit is!
Bernard Tschumi svájci építész mindennel szakít, ami az építészetben általános, nem véletlen, hogy a modern dekonstrukcionista építészet egyik híres tervezője. A New York-i BLUE tower is egy állandóan változó, funkcióhoz alkalmazkodó épület, amelynek szintjei átalakíthatóak. Az épületet 2004 és 2007 között építették az eklektikus városrészben, a Lower East Side-on – a kék „pixeles" felület és a forma nem igazán illik a környezetbe, ezért is annyira különleges.
Lotfolláh sejk mecset a szafavida (perzsa-türkmén dinasztia volt) építészet kiemelkedő alkotása, a mecset az iráni Iszfahánban található és 1619-ben épült. A kupolás csarnok Mohamed Reza alkotása és az épület 1979 óta a Világörökség része. A színpompás, látványos kékes kapuívánt (az iszlám építészetben a magas boltozatú, nyitott csarnokot nevezik így) már a restauráláskor építették a mecsethez 1940 után.
Ha Marokkóban, Marrákesben járunk, akkor a Jardin Majorelle nem maradhat ki a listánkról. Az azúrkék-türkiz kubista épület (Paul Sinoir tervezte) és a hozzá tartozó tökéletesen megépített kert is 1932-ben épült. A két és fél hektáros park az orientalista Jacques Majorelle keze munkáját dicséri. Amikor Majorelle elvált a feleségétől, eladták a nyaralót, majd a 80-as években megvásárolta a divatmogul Yves Saint Laurent. Jelenleg ebben az épületben működik az Yves Saint Laurent Múzeum.
A fukuokai 130 éves ház belsejét így alakította át a Himematsu Architecture tervezőiroda. Ez a szokatlan kávézó-koncepció valójában egy kantin, amely a szomszédos ecetgyárban előállított különféle ecetekből készült ételeket kínál.