2022-03-29
Hagyományos húsvéti finomságok
A bárány bibliai áldozati állat, a keresztény világban Jézus feltámadását jelképezi, ezért a húsvéti menüben kiemelt szerepe van. Érdemes minél fiatalabb állat húsát választani, mert az a legízletesebb. A bárányhús klasszikus kísérői a rozmaring és a kakukkfű.
A rozmaringos báránycombhoz a húst megtisztítjuk a faggyútól és alaposan megmossuk. Elkészítjük a pácot a következő hozzávalókból: olívaolaj, fokhagyma, mustár, őrölt feketebors és rozmaring. A húst megsózzuk, bedörzsöljük a páccal, majd hűtőbe tesszük néhány órára. Sütés előtt egy tűzálló tálat zsírral kikenünk, beletesszük a bárányhúst, hozzáadjuk a rozmaringot és a fokhagymát. Meglocsoljuk száraz vörösborral, és előmelegített sütőben készre sütjük. A báránysült mellé köretként majonézes krumplisalátát kínálunk.
A tojás a húsvét talán legjellegzetesebb jelképe, de a sonka is nélkülözhetetlen az ünnepi asztalon. Jól kiegészítik egymást, számtalan módon felhasználhatók, ráadásul a hidegtálakon nagyon dekoratívak is. Remek kísérőik a színes, friss zöldségek, mint a retek, az újhagyma és a különféle saláták.
A finom főtt sonka titka a hozzáadott fűszerekben rejlik. A főzővízbe tegyünk babérlevelet, egész feketeborsot, vöröshagymát, fokhagymát, különféle zöldfűszereket. Az ínyencek megbolondíthatják még borókabogyóval, fahéjjal, vagy akár ánizzsal is, sózni viszont nem kell, mert a sonka eredendően sós. A kész sonkát hagyjuk a levében kihűlni, utána tálalhatjuk.
Az ünnepi asztal dísze lehet a töltött tojás. A keményre főzött, kihűlt tojásokat megtisztítjuk, félbe vágjuk. A tojássárgáját óvatosan kivesszük, összekeverjük apróra vágott újhagymával, mustárral és tejföllel. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd alaposan kikeverjük. A masszát visszakanalazzuk, vagy nyomózsák segítségével visszatöltjük a tojásfehérjékbe. Díszíthetjük fűszerpaprikával, újhagymával, retekkel vagy petrezselyemzölddel.

Fotó: 123rf
Az ünnepi asztalról elmaradhatatlan foszlós húsvéti kalácsot általában ötös fonattal készítik. Mivel a főtt sonkához is gyakran kínálják, ezért a natúr változata csak enyhén édes, de túróval, kakaóval vagy pudinggal is töltve is nagyon finom.
A kalácstésztához lisztre, vízre, étolajra, kristálycukorra, élesztőre és sóra van szükségünk. Miután a hozzávalókból gyúrt tészta megkelt, annyi részre vágjuk, ahány fonatot szeretnénk. A tésztából hengereket sodrunk és összefonjuk őket. Tepsire tesszük, megkenjük tojással, a tetejét megszórjuk mákkal, dióval vagy mandulával. Előmelegített sütőben megsütjük, és ha kihűlt, tálaljuk.

Fotó: 123rf