2023-09-27
Gyógyír testnek és léleknek: a Hévízi-tó
Fotó: 123RF
Bár a hévízi fürdőkultúra alapjait a rómaiak rakták le a 2. században, a Balaton nyugati csücskében lévő Keszthelytől mindössze néhány kilométerre fekvő Hévízen a modern gyógyturizmus már több mint 200 éves múltra tekint vissza. A hévízi szállodák a legkülönfélébb fürdőket és szaunákat, kényeztető masszázsokat és az egészséges étkezés széles választékát kínálják. Szállásfoglaláskor azt is érdemes figyelembe venni, hogy néhány szállodában a tóból származó gyógyvízzel töltik fel a medencét.
A gyógytó felszínén a víz hőfoka 33-35 °C, de a nagyon meleg nyári napokon elérheti a 36-38 °C-ot is. Ősszel és télen a hőmérséklet alacsonyabb, 24-26 °C körül mozog. A kalciumot, magnéziumot, ként és radont tartalmazó gyógyvíz hőfoka és összetétele a fürdőzőkre nyugtatólag, pihentetőleg hat, kimagasló biológiai aktivitása pedig a benne található szerves vegyületeknek köszönhető.
Az egyedi összetételű hévízi gyógyvíz egy sor mozgásszervi, reumatikus és emésztőrendszeri panasz, valamint bőrproblémák kezelésére alkalmas. Ivókúraszerűen alkalmazva gyógyítja a gyomor- és bélhurutproblémákat, valamint az emésztési zavarokat. Egyéb kúraelemekkel kiegészítve a gyógyhatású, legendás víz hatása rendkívül tartós, a fürdővendégek akár hónapokig tartó tünetmentes időszakról számolnak be egy-egy hévízi tartózkodást követően.
Egy hévízi fürdőzés azonban nemcsak gyógyításra, hanem kikapcsolódásra is kiváló program! Hévíz biztonságáról, vendégszeretetéről és az egész évben gazdag kulturális életéről is híres, azonban a festői természeti környezetben található város, illetve a környéke a szabadidő aktív eltöltésére is számtalan lehetőséget kínál. A lankás Zalai-dombságon és a környező erdőkben természetjáró túrákat tehetünk, de két keréken is felfedezhetjük a környéket a Hévízről induló kerékpárúton, amely becsatlakozik a Balatoni Bringakörútra, vagy kirándulást tehetünk a közeli Keszthelyre is.