2022-03-29
Aranyló ajándék a méhektől: mézes receptek
A méz kiváló szénhidrátforrás, ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag, valamint nagyon fontos enzimeket is tartalmaz. Mivel a tömény mézben a mikroorganizmusok nem képesek szaporodni, ezért azon kevés élelmiszerek közé tartozik, amelyek nem romlanak meg.
A szuflé elkészítéséhez a céklát meghámozzuk, felszeleteljük, és barna nádcukorral, csipetnyi sóval és szegfűszeggel ízesített vízben megfőzzük, majd vékony csíkokra vágjuk. A formákat kivajazzuk, liszttel megszórjuk. A tojássárgáját habosra keverjük a fenyőmézzel, hozzáadjuk a lisztet, végül a céklát és az összemorzsolt kecskesajtot. A tojásfehérjét kemény habbá verjük és beleforgatjuk a masszába. Formákba töltjük és megsütjük. A mártáshoz a tojássárgáját habosra keverjük a mézzel és vízgőz felett – tokaji bor hozzáadásával – besűrítjük. Végül belekeverjük a tejszínt is és készre főzzük. A szuflét a kihűlt mártással tálaljuk.

Fotó: Shutterstock
A csirkemellet megmossuk, sózzuk, borsozzuk. A mustárt összekeverjük a mézzel, olajjal, préselt fokhagymával, citromlével és a rozmaringgal. A keverékkel bekenjük a húst, amit hűtőben pihentetünk néhány órán keresztül. Ezután a húst zsírral kikent tepsibe tesszük, megszórjuk aprított petrezselyemmel és kevés vizet öntünk alá. Forró, előmelegített sütőben sütjük fóliával letakarva. Mielőtt kivesszük a sütőből, levesszük a fóliát, és még néhány percig pirítjuk a húst.

Fotó: Shutterstock
A karácsonyi hangulathoz nélkülözhetetlen a mézeskalács, melynek illata betölti az egész lakást. A lisztet, porcukrot, fűszerkeveréket és a szódabikarbónát összekeverjük. Hozzáadjuk az olvasztott vajat, mézet, a tojást, és tésztává gyúrjuk. Liszttel megszórt deszkán körülbelül egy centiméter vastagra nyújtjuk, és különféle formákat szaggatunk belőle. Sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk, és előmelegített sütőben megsütjük. A kész mézeskalácsokat díszíthetjük is – ami családi programnak sem utolsó elfoglaltság!
A mézsör vagy mézbor a neve ellenére nem tartozik sem a sörök, sem a borok közé. A mézbor mézből erjesztett bor, vagyis mézzel ízesített ital, amely csak mézből és vízből készül. Egy liter minőségi mézborhoz fél kiló mézet használnak fel, ami lehet vegyes virágméz, hárs-, napraforgó-, vagy akácméz is. Szlovákiában és Csehországban különösen népszerű ital.
A virágpor különböző színű szemcsés anyag. Magas biológiai értéke miatt jelentős energiaforrás, serkenti az anyagcserét és a belső elválasztású mirigyek működését. Elősegíti a vérképzést és erősíti a szívizmot. Általános roboráló hatása van.
A méhviasz a lépsejtek légmentes lezárására szolgál – védi a begyűjtött mézet az oxidációtól. Magas ásványianyag-, gyanta- és propolisztartalma van. A belőle készített gyertya égéskor olyan negatív ionokat bocsát ki, amelyek megkötik a levegőben található port, polleneket és baktériumokat.
A propolisz egy gyantás, ragacsos anyag, amelyet a méhek a kaptár védelmére használnak. Körülbelül 200 féle anyag keveréke, amely gátolja a baktériumok, gombák és vírusok szaporodását, továbbá fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatása is van.

Fotó: Shutterstock