2023-09-27
Amit mindenképp tudnod kell a kullancsokról
Semmiképpen nem szeretnénk lebeszélni a nyári, szabadtéri programokról, az outdoor sportokról, kempingezésről, sátrazásról, és azt sem szeretnénk, ha rettegéssel töltene el, ha kimozdulsz, csak jobb mindennel tisztában lenni a kullancsokkal kapcsolatban.
Magyarországon északon, azaz Budapesten és Pest megyében, nyugaton, valamint a Duna és a Balaton környéki térségekben koncentrálódnak jobban ezek az élősködők a Kullancsveszély oldal szerint. De évről évről egyre nagyobb területet hódítanak meg maguknak, két okból: az éghajlataváltozás kedvez a szaporodásuknak és egyre kevesebb a természetes ellenségük. A szezonjuk tavasztól őszig tart, de nyáron a legveszélyesebbek, hiszen ilyenkor viselünk kevesebb ruhát, ami megvédene minket tőlük. Összeszedtük a kullanccsal kapcsolatos összes tévhitet és tanácsot, ami jól jöhet kullancsinvázióban. Ha esetleg megcsípne a kullancs, a cikk végén azt is eláruljuk, mi a teendő.
- Erdőben, réten, mezőn, arborétumokban, azaz minden zöld területen
- A házunk kertjében
- Szabadtéri sportoláskor, horgászáskor
- Városi parkokban, ligetekben, sétányokon
- Játszótereken és kutyafuttatókban
- Strandokon és egyéb bokros, fás zöldterületeken
- Fesztiválokon, szabadtéri rendezvényeken, kempingekben
1. A kullancsok a fáról ugranak ránk.
A kullancsok a magas páratartalmú helyeket kedvelik, így az avarban és az aljnövényzetben tanyáznak. Ez a fő vadászterületük, ugyanis a tévhittel ellentétben nem tudnak ugrani, nem másznak fára, sőt, általában másfél méternél magasabbra sem jutnak. Ha mezőn piknikezünk, strandon a fűben fekszünk, akkor legyünk óvatosak!
2. A kullancsot meg kell csavarni, mert úgy könnyebb eltávolítani.
A kullancsot nem kell csavargatni. Ha nincs kifejezetten erre a célra készült kullancscsipeszünk vagy -kanalunk, egy nem éles csipesszel fogjuk meg, és egy határozott mozdulattal rántsuk ki a bőrből! Akár körömmel is könnyedén kijön.
3. A kullancsot kenjük be olajjal, vajjal vagy ragasztóval, hogy megfulladjon.
Kerüljünk minden olyan megoldást, ami a kullancs fulladozásával, öklendezésével vagy összenyomásával jár, mert ilyen esetekben megnöveljük a fertőzés kockázatát!
4. Ha eltávolítás közben beszakadt a kullancs feje, azt mindenképpen el kell távolítani.
Ha a bőrünkben szabad szemmel is láthatóan benne maradt a kullancs szívó szájszerve (nem a feje), ne piszkáljuk, mivel ezzel csak irritációt, gyulladásos reakciót okozunk. Szervezetünk idővel kilöki magából.
5. A fertőtlenítés csökkenti a fertőzés kockázatát.
A felületi kezelés nem akadályozza meg, hogy a kullancs megfertőzzön, de érdemes fertőtleníteni a kullancscsípés helyét, ha vérzik vagy sebes lett a kiszedéstől.
6. Az oltás valamennyi, a kullancs által terjesztett betegség ellen védelmet nyújt.
A kullancs elleni védőoltás nem tartja távol tőlünk a rovart, és így nem akadályozza meg azt sem, hogy megcsípjen, de a hatóanyaga a fertőző agyhártyagyulladás (encephalitistől) ellen védelmet nyújt. A Lyme-kór ellen sajnos nem!

Fotó: Unsplash
Nem kell pánikba esni, ha megcsípett bennünket a kullancs, viszont minél hamarabb távolítsuk el. Szerencsére nem mindegyik kullancs fertőző, és nem is az első perctől fertőznek. Az Országos Epidemológiai Központ adatai alapján a kullancsencephalitis kórokozója ritkábban (hazánkban a kullancsok 0,05%-ában), míg a Lyme-kórt okozó baktérium gyakrabban (európai átlagban a kullancsok 12%-ában) fordul elő a közönséges kullancsokban. (A fertőzöttségi statisztika függ a gyűjtési helytől, a vizsgálati módszertől és a kullancsok fejlődési stádiumától.)
„A fertőzött kullancsok a vérszívás során a nyálukkal különböző vírusokat, baktériumokat juttatnak a szervezetünkbe, amelyek közül a két leggyakoribb betegség a kullancsencephalitis és a Lyme-kór. – mondta Dr. Szabó Olga, a Budai Egészségközpont belgyógyász, infektológus, hepatológus szakorvosa. – Előbbi vírus által okozott idegrendszeri betegség, a vírusos agyvelőgyulladás, amely súlyos esetben bénulást okozhat, akár maradandó károsodással. A Lyme-kórt viszont baktérium okozza és bőr-, ízületi-, szív- illetve idegrendszeri manifesztációja is lehet. Korai szakaszban antibiotikummal gyógyítható, ám védőoltás nincs ellene, szemben a kullancsencephalitisszel."
A kullancs elleni védőoltás nem tartja távol tőlünk a rovart, tehát még meg is csíphet bennünket oltás ellenére. A Lyme-kórt nem előzhetjük meg vele, de hatóanyaga a fertőző agyhártyagyulladás (encephalitistől) ellen védelmet ad. A Lyme-kór ellen jeleneleg nem létezik terápia, tehát csak a csípés megelőzésével vagy a kullancs mihamarabbi kiszedésével védekezhetünk ellene. Utána marad a brutális antibiotikum, és a siker sajnos nem garantált.