Ősi csontvázakat rejtő, titokzatos szlovák barlangot fedeztek fel kutatók Ősi csontvázakat rejtő, titokzatos szlovák barlangot fedeztek fel kutatók
A kép illusztráció.
Fotó: Shutterstock

2025-02-19

  • Drive
  • Belföld
  • Ősi csontvázakat rejtő, titokzatos szlovák barlangot fedeztek fel kutatók

Ősi csontvázakat rejtő, titokzatos szlovák barlangot fedeztek fel kutatók

Február elején a Strážovské Vrchy Barlangkutató Klub tagjai rendkívüli leletet találtak a Nyugat-Szlovákiában fekvő Strážov-hegységben (Strážovské Vrchy). A kutatók amellett, hogy felfedeztek egy új barlangot, különös csontvázakra is bukkantak, amelyekről úgy vélik, hogy több ezer évesek lehetnek.

Ez egy jelentős felfedezés. Meg is lepődtünk nagyon, mert nem számítottunk ilyen grandiózus eredményre. Biztosak vagyunk benne, hogy még több figyelemre méltó lelet vár ránk itt a közeljövőben

 – árulta el a Spectatornak Bohuslav Kortman, a klub elnöke, aki több mint huszonöt éve végez barlangkutatást a régióban.

Elmondása szerint állati csontokat találtak – valószínűleg barlangi medvéktől, de ezek akár egy lótól vagy egy tehéntől is származhatnak.

Létezik egy helyi legenda is egy barlangról, amelynek bejáratát a benne lévő rossz levegőminőség miatt már a régi időkben is elzárták a külvilág elől. Hogy ez az újonnan felfedezett kamra valóban ez a hely-e, még nem tudni, ennek megerősítéséhez további kutatásokra lesz szükség. Minden bizonnyal azonban az igaz, hogy ember eddig még soha nem tette be a lábát az újonnan felfedezett térbe.

Image
A kép illusztráció.
Fotó: Shutterstock

A kamra körülbelül húsz méter hosszú, az oldalsó járatok pedig összesen harminc méter hosszúra nyúlnak el. Egyes helyeken szélessége hat méter, magassága pedig akár három méter is lehet. A felszínhez viszonylag közel helyezkedik el, a kutatók azonban egy másik barlangból nyíló alagúton keresztül jutottak be.

Ez az első nagy felfedezésem. Alig hiszem el, hogy végre sikerült, különösen akkor, amikor a legkevésbé számítottunk rá. Olyan ez, mint amikor a gyerekeid megteszik az első lépéseiket, valami, amelyre egész életedben emlékszel majd

– mesélte Dušan Gabriš, aki kulcsszerepet játszott a hely felfedezésében. 

A jel

Ahhoz, hogy elérjék a kamrát, a csapatnak egy nagyjából hét méter hosszú alagúton kellett átásnia magát. Ekkor pillantottak meg olyan nyomokat, amelyek arra utaltak, hogy kalcium-karbonáttal telített víz folyt át itt, hasonlóan ahhoz, ahogy az a cseppkőbarlangokban megszokott. Ez a jel vezette őket végül a helyes irányba.

Ugyanakkor még hosszú út áll a kutatók előtt, hogy minden lényeges információt feltárjanak, és megmagyarázzanak minden, a hellyel kapcsolatban felmerülő rejtélyt.