2022-03-29
Kulturális ínyencségek
Witold Szabłowski négy éven át tartó anyaggyűjtést követően megírt, 276 oldalas riportkötetében arra keresi a választ, hogyan laktatható jól egy-egy diktátor. A lengyel író négy kontinenst járt be, és találkozott Szaddám Husszein (Irak), Idi Amin (Uganda), Enver Hodzsa (Albánia), Fidel Castro (Kuba) és Pol Pot (Kambodzsa) szakácsaival, valamint kegyetlen rezsimjeik áldozataival.
Jack London kedvelői bizonyára örömmel fogadják a világhírű író egyik kevésbé ismert művének szlovák kiadását – az Ádám előtt egy barlangban élő emberszabású lény fiktív története.
A szlovák folklórral kísérletezik, otthon érzi magát a dzsessz, az elektronikus zene, a komolyzene és a pop világában is. Az énekes és zeneszerző Nina Berglová új szín a szlovákiai zenei palettán, a producer Štefan „Pišta" Bartus közreműködésével tavaly jelent meg debütáló albuma, az Inou krajinou.
Három év után jelentkezett új stúdióalbummal a Fallgrapp, az Ostrov a harmadik lemezük, két korábbi korongjukat, a Rieka és a V hmle címűt is nagyon jól fogadta a kritika.
A legkiválóbb szlovák és cseh színészek hangja, a magával ragadó zene és a mágikus hanghatások különösen érzékletessé teszik Dosztojevszkij és Jack London világhírű regényeinek, Agatha Christie és Dick Francis krimijeinek, Jules Verne kalandos történeteinek avagy a meséknek és mondáknak a hangulatát. A rádiójátékok tökéletes választást jelentenek esős napokra, kivált, ha lehetőségeink eleve korlátozottak. A YouTube-on az ötvenes évekig visszamenőleg találhatunk felvételeket, kezdetnek az Arthur Hailey regényéből készült kétrészes rádiójátékot vagy Juraj Červenák történeteinek feldolgozását ajánljuk.