2022-03-29
Felújítják Szlovákia egyetlen megmaradt szélmalmát
Fotó: 123rf
A szélmalom holland típusú, henger alakú kőépület. Eredetileg forgó kupolája volt, így a szélirány változásához is alkalmazkodni tudott. Az 1880 körül épült malomra azért volt szükség, mert akkoriban a nagy szárazság miatt a klasszikus vízimalmok használhatatlanná váltak. Hasonló szélmalomból több is volt a környéken, ám egyedül a Holics fölött magasodó maradt meg napjainkig. A szélmalmot 1926-ig használták rendeltetésszerűen. Ezt követően pusztulásnak indult, míg a helyi vadászegylet kezelésébe nem került. A malom belső szerkezetét már nem lehetett megmenteni, a forgó kupolát is téglából épült bádogtetőre cserélték, de még így is egyedülálló történelmi műemléknek számít. Első ránézésre nehezen hihető, hogy háromszintes, pincével ellátott épületről van szó.
1. A szélmalom műszaki tervezője a Jevíčko városából származó František Sláma asztalos volt, akit a német feltaláló, Friedrich Wegmann inspirált.
2. A szélmalom közvetlen szomszédságában megépült új, 17 méteres kilátó a város fontos turistacsalógató attrakciója: a turisták 12 méteres magasságból gyönyörködhetnek a környező tájban.
3. Azt mondják, Holicsban eredetileg hét malom volt, ennyit azonban a város nem tudott fenntartani, így fokozatosan megszűntek.
4. Állami támogatással jelenleg is zajlik a helyi, késő barokk stílusban épült várkastély felújítása. Az épületet 1970-ben nemzeti műemlékké nyilvánították.
5. Mindenképpen látni kell a közeli menhireket, ezeket a pogány időkből származó, függőlegesen felállított, rituális kőtömböket.