2022-03-29
Ismeretlen Szlovákia
Pozsonytól egy kőhajításnyira a bősi vízerőműnek köszönhetően a varázslatos Plitvicei-tavakra emlékeztető látványosság jött létre. Igaz, Horvátország egyik legvonzóbb turistacélpontja – a vízesésekkel összekapcsolódó tavak együttese – sokkal lenyűgözőbb, ám a járvány idején számunkra nem elérhető. Szlovákia e természeti látványosságát Pozsonytól 30 kilométerrel délkeletre találjuk. Doborgaz, Vajka és Bodak a Duna eredeti medre és a mesterséges hajózási csatorna közötti szigeten fekszik, amelyet mellékágak hálózata vesz körül, ezeket a múltban az árvizek táplálták. Ma a Doborgaz feletti csatorna zsilipe látja el őket vízzel. A több mint 20 kilométer hosszú szakaszon a víz tíz, betonból készült vízlépcsőn folyik le, hogy a kanyargós meanderekben kitisztuljon. Nem játszik ugyan ezüst árnyalatokban, mint Plitvicénél, de így is kristálytiszta. És a szigorúan védett horvátországi nemzeti parkkal ellentétben bele is lehet gázolni. A kaszkádok szélessége egy átlagos úté, a gázlók a biciklitúrák kedvelőinek is megfelelők. Elkel azonban az óvatosság, mert a víz helyenként térdig ér, a viszonylag erős áramlat leküzdéséhez ezért ajánlott jó minőségű szandált húzni. A dunai ártér felfedezéséhez jó kiindulópont a Bőshöz közeli, hangulatos Hullám Csárda, ahonnan a piros jelzésű turistaúton haladhatunk tovább. Erről rövidebb kirándulásokra alkalmas erdei utak ágaznak el. A legkitartóbbak akár az egzotikus Rétisas-szigetig is eljuthatnak. Ott ugyan már ezeket az impozáns sasokat hiába keresnénk, a Körtvélyesi-víztározó közepén található Madár-sziget még ma is telelőhelyüknek számít. A sziget rendben tartásához a Slovnaft önkéntesei is rendszeresen hozzájárulnak.
Útvonal: Bős / Hullám Csárda – Rétisas-sziget – Bős / Hullám Csárda
Távolság: alig 20 kilométer
Mostanság, amikor nagyobb csoportok találkozása nem ajánlott, ideális természeti látványosságnak számít a Vágújhely közelében fekvő Gallyas-szurdok. A néhány tucat lakost számláló Gallyas községből Vágcsütörtök felé csordogáló patak a rendkívül puha palakőzetbe egy kanyonhoz hasonlatos szurdokot vájt. Körülbelül egy kilométer hosszú, 50 méter mély és 200 m széles – Tolkien hobbitjainak földjére emlékeztet. Figyelemre méltó az erózió sebessége is. Míg kétszáz éve még egy pallón lehetett átsétálni a szurdok felett, a földomlások mára elérték az 1240-ből származó, román stílusú templom romjait övező falat is. A Gallyas és Vágcsütörtök közötti romantikus sétaút oda-vissza mintegy 5 kilométer hosszú. A turista a Hájnica-domb (341 m) csúcsán épített kilátónak köszönhetően madártávlatból is megcsodálhatja a környéket.
Útvonal: Gallyas (Haluzice) – Vágcsütörtök (Štvrtok) – Gallyas (Haluzice)
Távolság: 5 km
Útvonal: Bozók (Bzovík) – Csábrág (Čabraď) – Bozók (Bzovík)
Távolság: 20 km
A sziklaszirtek és a kristálytiszta víz kombinációja nemcsak az Adriai-tengernél, hanem Szlovákiában is megtalálható. A Turócszentmárton melletti Sutó (Šútovo), a Varannó közelében fekvő Tapolymogyorós (Skrabské) és a Szobránctól 15 kilométerre lévő Vadászfalva (Beňatina) községek egykori kőfejtőit szlovák Horvátországnak is szokták nevezni. Vadászfalva vadregényes hangulatát csak fokozzák a környező hegyek és a szlovák–ukrán határ közelsége. A kőfejtő autóval is megközelíthető, és itt a legmelegebb nyári napon sem kell tömegre számítani. Hunkócról indulva szép túra tehető Vadászfalván át Tibaváraljáig, ahol ma is állnak Tiba várának romjai. Aki még bírja erővel, Vadászfalváról a két kilométerre található Inovce községbe is ellátogathat. Itt található a harminc, Szlovákiában fennmaradt görög katolikus fatemplom egyike.
Útvonal: Hunkóc (Choňkovce) – Vadászfalva (Beňatina) – Tibaváralja (Podhoroď) – Hunkóc (Choňkovce)
Távolság: 20 km