Egy szlovákiai falu is bekerült Európa legtitokzatosabb úti céljai közé Egy szlovákiai falu is bekerült Európa legtitokzatosabb úti céljai közé
Fotó: Shutterstock

2024-09-12

  • Drive
  • Belföld
  • Egy szlovákiai falu is bekerült Európa legtitokzatosabb úti céljai közé

Egy szlovákiai falu is bekerült Európa legtitokzatosabb úti céljai közé

A European Best Destinations weboldal nemrég állította össze azt a 15 települést felvonultató listáját, melynek külünlegessége, hogy bár a rangsorolt települések gyönyörűek, a turisták még nem lepték el őket. A lista 13. helyén az az észak-szlovákiai Csicsmány (Čičmany) végzett, amely tradicionális faházai és népművészete miatt mindenképp megér egy látogatást a közeljövőben.

A Zsolnai régióban fekvő, alig 100 lakost számláló Csicsmány népi építészetéről ismert, amely a romániai festett falvakra és a virágmotívumokkal díszített lengyel Zalipiére is emlékeztethet minket – olvasható a listát tartalmazó honlapon.

A csicsmányi faházak különleges vonását elsősorban a geometrikus mintákkal díszített külső homlokzatok adják. Ezeket a díszítéseket hagyományosan nők készítették, akik eleinte agyaggal, majd később mésszel festették ki a házak sarkait. A 19. századtól kezdve egyre több díszítő motívum jelent meg, végül a házak egész falát beborították a minták.

A geometrikus díszítőelemeket nemcsak a házaknál, hanem a hímzéseikben is használták, amelyekkel a helyi népviseletet, terítőket és faliképeket ékesítették.

Image
Fotó: Shutterstock

A műemlékvédelmi területet 136 faház alkotja, amelyek mind magukon viselik ezt a hagyományos díszítési stílust.

A legjobban fennmaradt épületek közé tartozik a Radin-ház (Radinov dom) és a mellette álló Gregor-ház (Gregorov dom), melyekben állandó néprajzi kiállítás várja a látogatókat.

További figyelemre méltő helyek a listáról

Bár nem Szlovákiában találjuk, érdemes megnézni a lista további tagjait is: első helyen az Alicantéban található Villajoyosa végzett, amit a szintén spanyol Ares del Maestre, a horvátországi Primošten, valamint a magyarországi Bokod követ.

Forrás: Spectator