SZIKLÁK ÉS FELHŐK
BIRODALMÁBAN -2.rész SZIKLÁK ÉS FELHŐK
BIRODALMÁBAN -2.rész
Unsplash.com/Emese Sélley

2022-03-29

SZIKLÁK ÉS FELHŐK BIRODALMÁBAN -2.rész

HORDÁRKÉNT A MAGASBA

A tapasztaltabb, komolyabb terheléshez szokott turisták célpontul magashegyi menedékházakat is választhatnak, ilyen a Hosszú-tavi menedékház (1960 m), a Téry-menedékház (2015 m) vagy a Hunfalvy-hágó alatti menedékház (2250 m). Mindhármat a hegytömbbe ékelődő völgyekben építették fel, így az odajutás három óránál is tovább tart, nem beszélve arról, hogy ugyanennyi idővel kell számolni a visszaútra is. Ha valaki a menedékházakban szeretné tölteni az éjszakát, a szállást előre le kell foglalnia. A hegyekben azonban az egyes csúcsok – például az Ótátrafüred feletti Nagyszalóki-csúcs (2452 m) – meghódítása okozza a legnagyobb örömet. Ezt a túrát az első útszakasz hosszadalmas volta miatt a legunalmasabbak között szokták számon tartani a Tátrában, aki azonban rászánja a bő másfél órát, csodás panorámában lehet része. A több mint négyórás menet utolsó része egy meredek emelkedővel zárul. Hasonlóra számíthatunk a Kis-Viszoka (2428 m), a Kapor-csúcs (2363 m), a Kriván (2496 m) vagy a Tengerszem-csúcs (2503 m) megmászásakor is. A Tengerszem-csúcsra vezető úton a Békás-tavak fölött (1918 m) létrás szakaszok is várnak ránk. A menedékházakba élelmiszereket és ásványvizes kartonokat szállító hordárok is ezeket használják. A feladattal bárki megpróbálkozhat, cserébe forró teával várják majd a menedékházakban.

https://hu.123rf.com

A HATÁRIG ELMENVE

Aki igazi kihívásra vágyik, az válassza a Fehér-tavi-csúcsot (2229 m). Tátralomnicról három óra alatt juthat el a Zöld-tavi menedékházhoz (1550 m), ahonnan további két órába telik a csúcs elérése. Ügyelni kell arra, hogy még sötétedés előtt viszszaérjünk. A Késmárki-csúcs (2513 m) menedékház fölé magasodó, 900 méteres fala egészen impozáns látvány – nem mellesleg a legmagasabb falnak számít a Tátrában. A Fehér-tavi csúcsról remek kilátás nyílik a Bélai-havasok legmagasabb csúcsára, a Holló-kőre (2152 m). Sem ez, sem a Bélai-havasok többi csúcsa – természetvédelmi okokból – nem látogatható. Még inkább próbára tesz a Magas-Tátra másik oldalán található Svinicára (2301 m) vezető túra. A csúcs a lengyel határ mellett levő turistaközpont, Zakopane mellett magasodik.

Szlovák oldalról is megközelíthető, mégpedig a Csorba-tó és a liptói Pribilina község között fekvő Podbanszkóból indulva. Innen 12 kilométeres aszfaltozott út vezet a Csendes-völgybe. Két óra alatt kapaszkodhatunk fel a Gáspár-csúcsra (1987 m), majd háromnegyed óra múlva már magán a Svinicán vagyunk. A túra utolsó szakaszában láncok segítik a haladásunkat, a hegyormon elénk táruló látvány pedig garantáltan kárpótol bennünket minden nehézségért.

A Liptói-havasok hegygerince is számtalan lehetőséget kínál arra, hogy kipróbáljuk magunkat. Podbanszkóból a Köves-nyereg felé (1791 m) is vehetjük utunkat, ahonnan a piros jelzésű túraútvonalat követve sorrendben a Bliszt (2155 m), az Ék-hegy (Klin, 2173 m), a Hruby-hegy (2137 m) és a Jakubina (2194 m) következik. A 12 órás túra fáradalmait a Racskó-völgyi turistaközpontban pihenhetjük ki. Ha a Blisztről a Liptói-havasok legmagasabb pontján, a Sebesen keresztül (2248 m) visszatérünk Podbanszkóba, a túra idejét kilenc órára csökkenthetjük.

unsplash.com/Bence Sandor Sztrecska

TIPPEK  KEZDŐKNEK
  • A lábat jól tartó túracipő szó szerint élet és halál kérdése.
  • Két pár tartalék zoknit is csomagolni kell, és jó szolgálatot tehetnek a hólyagtapaszok is.
  • Ne feledkezzünk el az esőkabátról, a vízhatlan dzsekiről és a hosszúnadrágról sem.
  • A hegyekben nagyon rövid időn belül lehűlhet a levegő.
  • A péksütemény és az édesség mindig jól jön, a megfelelő folyadékmennyiség pedig alapkövetelmény.