2024-09-26
Előszőr bukkantak nyugat-európai kőkorszaki kultúrára a Tátrában
Még 2018 végén fedeztek fel nyomokat régészek a Bélai-Tátrában egyik barlangjában, ahol évezredekkel ezelőtt egy közösség lakhatott. Idén ezt a feltevést megerősítették, hiszen olyan leleteket találtak, amely által már azt is be tudták azonosítani a kutatók, hogy ezek az eszközök egy nyugat-európai kőkorszaki kultúrára utalnak.
Az észak-szlovákiai Hučivá diera-barlangban az elmúlt évek során a régészeknek sikerült feltárniuk a kőkorszakból származó, eltemetett tűzhely nagy részét, továbbá csorba kőszerszámokat, vadakhoz tartozó csontokat és egyéb apró leleteket is.
A csorba kőipar tipológiája, valamint a megállapított adatok lehetővé tették a szakemberek számára, hogy a települést a több mint 14 ezer évre visszanyúló magdalénai kultúra részévé nyilvánítsák.
A magdaléniai kultúrák körülbelül 17 ezer és 12 ezer évvel ezelőtti Nyugat-Európából származnak. Elsősorban barlangfestményeikről ismertek, amelyeken állatokat és embereket is megjelenítettek. Ezek a műalkotások az őskori művészet csúcsát képviselik, ide tartozik többek között a spanyolországi Altamira- és a franciaországi Lascaux-i barlang is.
A Hučivá dierai idei felfedezések nem csak a számos figyelemre méltó lelet miatt váltottak ki nagy érdeklődést a régészek körében.
Amellett ugyanis, hogy kőszerszámok, csonttűk, egy világításra szolgáló homokkő lámpa, két átfúrt fosszilis csigahéj és nyakláncok maradványai kerültek elő, a nyomok alapján a régészek arra is rájöttek, milyen változatos volt a kultúra által vadászott állatok köre.
A leleletek szerint túlnyomórészt alpesi kőszarvasok voltak a célpontok, de kisebb mértékben vadlovakat, barnamedvéket és más állatfajokat is elejtettek.
Jelenleg az összes felfedezett leletet a nyitrai SAS Régészeti Intézetben és Lengyelországban értékelik.
Forrás: Spectator
Olvasd ezt is!