2022-03-29
A zsebtolvajok kedvenc városai
Ha rangsorolni kellene, hogy mi tud egy tökéletesnek tűnő nyaralást tönkretenni, akkor a rablás biztosan az elsők között lenne, talán nincs olyan világjáró, akit soha nem rabolt ki zsebtolvaj, betörő vagy rabló. Utána nagyon nehéz pótolni az iratokat, külön nehézség, ha nincsen nagykövetség a közelben, vagy ha a koronavírus-járvány miatt lassabb vagy teljesen lehetetlen az ügyintézés. Éppen ezért legyünk még elővigyázatosak, igenis szerezz be rejtett övtáskát, használd a szállodai széfeket és köss biztosítást! Ha kiszámítható, nyugodt utazásra vágysz, akkor olvasd el, melyek a legbiztonságosabb városok a világon, de a cikk végén arra is adunk tippeket, hogyan kerülheted el, hogy kipécézzenek maguknak a bűnözők.
A TripAdvisor a szerkesztők és az utazók információi, tapasztalatai alapján összeállította azoknak a városoknak a listáját, ahol a zsebtolvajok miatt a legjobban kell vigyáznunk az értékeinkre és iratainkra.
- Barcelona
- Róma
- Prága
- Madrid
- Párizs
- Firenze
- Buenos Aires
- Amszterdam
- Athén
- Hanoi
Az első helyen Barcelona áll, a városban rengeteg olyan látványosság van, ahol összetömörül sok bámészkodó, ráadásul az általában tömött metró a turisták körében is népszerű közlekedési eszköz a belvárosban, így a zsebeseknek is ideális. A városvezetés 2011-ben megpróbálta visszaszorítani a bűnözést, néhány évre sikerült is, majd 2018-ban megint romlott a közbiztonság (2018 elején Barcelonában naponta átlagosan körülbelül 289 kisebb lopás történt). Érdekes, hogy Spanyolország másik turistamágnes városa, Madrid is előkelő helyen végzett a zsebtolvajlás-rangsorban. Olaszország is két nagyvárossal került fel a listára, ahogy az előbb említett spanyol városok, úgy Róma és Firenze is tele van tömött látványosságokkal, ahol a zsebesek kedvükre dolgozhatnak észrevétlenül. Fontos tudni, hogy nemcsak múzeumokban és a tömegközlekedésen támadnak a zsebesek, hanem a népszerű fesztiválokon, utcabálokon, karneválokon, karácsonyi vásárokon és hasonló kültéri ünnepeken is – ha sötét van, az plusz könnyebbség a zsebeseknek.
Fotó: Unsplash
- Fotózd le a az irataidat, személyi igazolványt, útlevelet, oltási igazolást, jogosítványt és a biztosítási kötvényt is, az eredeti papírokat hagyd a szállásodon.
- A zsebesek általában nem magányos bűnözők, csoportosan dolgoznak: míg az egyik elvonja a figyelmedet (petíciót irat alá, támogatást gyűjt elesetteknek, turisztikai statisztikához gyűjt adatot vagy egyszerűen csak „véletlenül" leönt egy kávéval), addig a társa kirabol. Ha valaki ilyen módon közelít meg, húzd magadhoz szorosan a táskádat, és persze semmi fontosat ne tárolj a zsebeidben.
- A közlekedési csomópontokon, tömött megállókban, közlekedési eszközön fokozottan figyelj: mindenki arra számít, hogy kisebb a személyes tér és hozzáérnek az idegenek, lökdösődnek... Sokaknak fel sem tűnik, hogy ilyenkor nyúlnak a zsebükbe, táskájukba.
- Olvadj be! A zsebtolvajok már a ruhák és felszerelések alapján kiszúrják a turistákat, és sokkal gyakrabban környékezik meg az eltévedt, bizonytalan külföldieket, mint a magabiztosan mozgó helyieket. Próbálj úgy öltözködni, hogy ne nagyon lógj ki a környezetből.
- Az is árulkodó, ha túl gyakran és aggódva ellenőrzöd a zsebeidet, a nálad lévő tárgyakat, ezzel fontos infót árulsz el a tolvajoknak, hogy nálad olyan dolgok vannak, amikre nagyon vigyázol.
- A csapatban dolgozó zsebesek egyik legbiztosabb trükkje, hogy az egyik tagjuk azt tetteti, hogy bajban van, segítségre szorul: rosszul van, megsérült, kirabolták, nincs meg a telefonja, elveszett a gyereke stb. A legaljasabb módon a te segítőkészségedet használják ki, hogy kiraboljanak, miközben segíteni próbálsz máson.