2023-10-11
Fedezd fel a zsolnai városi katakombák titkai!
A Mária-téri gótikus pincerendszer a város második legrégibb műemléke, amit mindenképp érdemes megnézni. Amíg nem sikerül személyesen meglátogatnunk ezt a különleges helyet, ebből a cikkből kiderül, miben is rejlik a varázsa.A katakombák meglepően nagy kiterjedésűek, állítólag az egész tér alatt húzódnak, a múltban pedig egy titkos folyosón egészen a budatini várig el lehetett jutni. Ezt manapság már lehetetlen ellenőrizni, mert a szerteágazó oldalsó folyosók beomlottak, és senki sem tudja, hova is vezetnek.
A pincék fala eredetileg kőből és deszkából készült. Az a tény, hogy a helyiségeknek deszkaborításuk volt, arról árulkodik, hogy a helyi kereskedők gazdagok voltak. Sajnos, Zsolnán gyakran pusztított tűzvész, és a deszka elégett.
Érdekesség, hogy a katakombákban található Zsolna egyetlen fennmaradt gótikus boltíve, pontosan a pincék fölött pedig a Szent Pál-templom és kolostor áll. Mindkét épületet a jezsuiták emeltették, öt eredeti reneszánsz ház helyén, amiket felvásároltak, és a helyükön gimnáziumot hoztak létre. Később a nyitrai püspökség árvaházat létesített az épületben. Éppen ebből az időszakból származik az Árvaházi kolostor elnevezés. 1945-ben az árvaházból ideiglenes civil kórház lett, 1958-tól pedig egészségügyi középiskola működött az épületben. Később az épületet a zsolnai Vágmenti Galéria használta, 1993 óta pedig, a restitúció után a kapucinus barátok székhelye lett. A katakombákban kemence alakú sírhelyek, úgynevezett lokulák is találhatóak. A múltban ezeket a helyeket sírrablók fosztották ki, és néhány értékes lelet eltűnt.
Fotó: TIK Žilina
A zsolnai városi katakombák a szó szoros értelmében nem katakombák, mivel ez a kifejezés nagyrészt az ókori Rómával és kereszténység kezdetével fonódik össze. A keresztényeknek egykor föld alatti helyiségekben kellett bujkálniuk. Ahogy már említettük, a zsolnai folyosók polgárházaknak és azok pincéinek maradványai, amelyek a középkor óta álltak a téren.
Fotó: TIK Žilina
Miféle katakomba az olyan, amelyhez nem fűződik legenda? Úgy szól a fáma, hogy a Mária-téren élt egy Agáta nevű orákulum, akitől sokan féltek a városban, mert tudott jósolni, és sokszor megmondta az igazat. Amikor egy vásár alkalmával rosszra fordult az idő, és senki nem fogadta be Agátát, a jezsuiták könyörültek meg rajta. Éppen ebben a föld alatti helyiségben szállásolták el. A téren nagy tűz ütött ki, és a Mária-tér összes háza leégett, csak a templom és a kolostor maradt meg. Agátának ezért varázserőt tulajdonítottak.
Végezetül már csak egy praktikus tanács: ne hagyjuk otthon a zseblámpát/fejlámpát!