Mit kell tenni autóbaleset esetén? Mit kell tenni autóbaleset esetén?
Foto: Shutterstock

2024-01-04

Mit kell tenni autóbaleset esetén?

Mit kell tenni közvetlenül a baleset után?
  1. Hívjunk segítséget: azonnal értesítsük a mentőszolgálatot, jelentsük be a balesetet a rendőrségen és a biztosítónknál.
  2. Biztosítsuk a baleset helyszínét: az elakadásjelző háromszöggel jelezzük a baleset helyszínét, és kapcsoljuk be a vészvillogót. Ha sérült(ek) is van(nak), nyújtsunk neki(k) elsősegélyt.
  3. A balesetet dokumentáljuk: fényképezzük le az autókon keletkezett károkat, jegyezzük fel a baleset résztvevői és a szemtanúk elérhetőségét. Minden fontos információt rögzítsünk – a pontos dátumot, időt, az időjárási viszonyokat, az úttest állapotát.

Fotó: unsplash

Mit kerüljünk?
  • Ne próbáljunk meg elszökni a baleset helyszínéről.
  • Ne manipuláljunk a bizonyítékokkal.
  • Ne viselkedjünk agresszíven a baleset résztvevőivel vagy a mentőszolgálat munkatársaival, a stressz és az idegesség ellenére próbáljuk megőrizni a hidegvérünket.

Fotó: Pixabay

További teendők
  • Biztosítási fedezet: Ellenőrizzük a balesetbiztosításunkat és bizonyosodjunk meg róla, mi mindent fedez.
  • Biztosítási kárigények: Ha sérülést szenvedtünk, kérjünk róla orvosi igazolást; ha anyagi kárunk keletkezett, készítsünk el minden szükséges iratot, amit a biztosító kérhet.
  • Kommunikáció a biztosítóval: A balesetet jelentsük be a biztosítónknál, akár személyesen, akár telefonon vagy online űrlapon

Fotó: Shutterstock

Amit baleset nélkül is érdemes észben tartani
  • Mindig legyen velünk az autóban a Baleseti jelentés: ez a dokumentum alapfeltétele a biztosítási kárigény benyújtásának
  • Használjuk ki az autópályajárőrök szolgáltatásait: Ha balesetet szenvedünk, de akár, ha csak elromlik az autónk az autópályán, a járőrök segíthetnek biztosítani a helyszínt. Az ingyenes 0800 100 007-es számon jelenthetjük be náluk, hol tartózkodunk.

Fotó: Národná diaľničná spoločnosť

Autóbaleset esetén a legfontosabb, hogy megőrizzük a hidegvérünket. Azon, ami történt, úgysem tudunk változtatni, ezért azzal kell foglalkozni, hogy a helyzet ne romoljon, és minél gyorsabban intéződjenek a dolgok. Mindig ügyeljünk a magunk és a baleset többi résztvevőjének a biztonságára is. Minden rendelkezésünkre álló eszközzel igyekezzünk elérni, hogy a lehető legkisebb következményekkel járjon a baleset. Az lebegjen a szemünk előtt, hogy sokkal rosszabbul is járhattunk volna.