2024-08-10
Íme Svédország legkeresettebb állásai
Svédországban az EURES adatai szerint majdnem 40 szakmában tapasztalható munkaerőhiány például az egészségügyi, oktatási, biztonsági szektorokban. Így tehát az itt letelepedi vágyók számára most rengeteg lehetőség nyílik meg, az ország ugyanis tárt karokkal várja a külföldi dolgozókat, hogy fellendítsék a munkaerőpiacot.
Egy új felmérésnek köszönhetően, melyet a European Labour Authority készített, összegyűjtötték azokat munkaköröket, melyek emberhiánnyal küzdenek. A listán található 21 foglalkozás mellett az EURES még 19-et szedett össze, így jött össze a 40 ágazat – írja a Schengen News.
- Busz- és villamosvezetők
- Hentesek, halkereskedők, húsfeldolgozók
- Biztonsági őrök
- Otthoni szakápolók
- Rendőrfelügyelők, nyomozók
- Egészségügyi recepciósok
- Patológiai labortechnikusok
- Víz- és szennyvízkezelő rendszer üzemeltetők
- Gépészmérnökök és technikusok
- Pszichológusok
- Analitikai szakértők
- Fejlesztőpedagógusok
- Kisgyerekekkel foglalkozó pedagógusok
- Iskolai pedagógusok
- Üzemorvosok, higiéniai szakértők
- Fogorvosok
- Szülésfelkészítő szakértők
- Védőnők
- Házi/specialista orvosok
Svédország hivatala a Schengen News szerint alábecsülte az ország munkaerőhiányának problémáját. Johan Pehrson, munkaügyi miniszter még korábban elmondta, hogy szerinte néhány régió szenvedi meg ennek a következményét.
Azok a külföldi dolgozók, akik a felsorolt szektorokban szereztek képesítést, magasabb eséllyel találnak állást az országban, így pedig könnyebben juthatnak vízumhoz is. Másik oldalról közelítve pedig Svédországnak már csak azért is szüksége van a külföldi dolgozókra, mivel a statisztikák szerint a tavalyi kiadott munkavállalási zöldkártyák száma 11760, ez a szám idén 30%-kal magasabb.
Nem mellesleg az év első félévében a külföldiek tartózkodási engedélyének leggyakoribb oka a munkavállalás volt. Ezeket az engedélyeket nagyrészt olyan munkakörök kapcsán adták meg, amelyek egyetemi végzettséghez kötöttek. Ezeken kívül népszerűek voltak még az autóval, értékesítéssel, építkezéssel és gyártással kapcsolatos munkavállalói engedélykérések is. A külföldi munkaerőnek köszönhetően a magasan képzett szakemberekre emiatt már akár 30 napnál is kevesebbet kell várniuk a munkáltatóknak.
Nincs szükségük vízumra sem a munkavállaláshoz, sem a letelepedéshez az Európai Unió, az Európai Gazdasági Térség tagjainak és a svájci állampolgároknak. Mindenki másnak, aki dolgozni szeretne az országban, kérelmet kell benyújtania, hogy megkapja a munkavállalói vízumot. Ez önmagában nem bonyolult feladat, azonban meg kell felelni néhány követelménynek. Például, hogy Svédországból már konkrét állásajánlattal kell rendelkezniük, a fizetésük pedig meg kell haladja az 1220 eurót havonta, illetve a munkáltatónak fizetnie kell a kötelező biztosításokat is a letelepedő számára.