Hogyan eddzük az ízlelőbimbóinkat az egészségünk érdekében Hogyan eddzük az ízlelőbimbóinkat az egészségünk érdekében
Fotó: Shutterstock

2024-01-18

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Hogyan eddzük az ízlelőbimbóinkat az egészségünk érdekében

Hogyan eddzük az ízlelőbimbóinkat az egészségünk érdekében

Miért érzünk ízeket?

Az olyan ízek érzékelése, mint például az édes, a genetikai adottságaink és a számunkra megszokott ételek kombinációjából fakad. A nyelv ízlelőbimbóin lévő receptorok reagálnak az étel ízletes összetevőire – az édestől egészen a keserűig. Amikor a cukor reakcióba lép az édes ízt érzékelő receptorral, édes ízt érzünk a szánkban.

Fotó: Pexels

Gének és ízek

Mindenkinek kicsit mások a genetikai adottságai, amelyek azt is befolyásolják, hogyan érzékeljük az ételt. Néhány embernek például olyan génvariánsa van, amely befolyásolja némely zöldség és a bor keserűségének érzékelését. Ezek a genetikai különbségek befolyásolják az étkezési szokásainkat, de mi is hathatunk rájuk, ha változtatunk a táplálkozásunkon.

Fotó: unsplash

A táplálkozás hatása az ízekre

Az ízérzékelésünket és preferenciáinkat egészen kis korunktól befolyásolja az, mit eszünk. Ha a gyerekek édes italokat fogyasztanak, idősebb korukban is az édes ízeket fogják előnyben részesíteni. Ha például a csecsemőtej nem tehéntejből, hanem másféle tejből készül, az ezzel táplált gyerekek felnőttként jobban tolerálják a zöldségek keserű és savanyú ízét, az aminosav-tartalom miatt. Ugyanígy a só vagy a cukor használatának visszaszorítása felnőttkorban is megváltoztathatja, hogyan érzékeljük ezeket az ízeket.

Fotó: unsplash

Edzés az ízlelőbimbóknak

Érdekesség, hogy az ízlelőbimbókat és ezáltal az agyunkat is „megtaníthatjuk“ arra, hogy az alacsonyabb só- és cukortartalmú ételeket részesítse előnyben. Ez azok számára lehet fontos, akik fogyni szeretnének, vagy javítani szeretnének a táplálkozási szokásaikon. Többen arról számoltak be, hogy miután csökkentették a cukorbevitelt, az ételeket édesebbnek érezték. A cukor és a só csökkentésénél tehát az a fontos, hogy egy darabig tartsunk ki, és bizonyos idő után már az az étel, amit korábban fogyasztottunk, szörnyen édesnek vagy sósnak tűnik majd. Az ízlelőbimbók hozzászoknak a helyzethez – az egészségünk, az erek, a szív és az egész test pedig hálás lesz a változásért.

Fotó: Pixabay

A változás lehetséges

A lényeg az, hogy az ízlelőbimbóink és az ízérzékelésünk nem változatlan. Tudjuk befolyásolni, hogyan érzékeljük az ételt, és ezáltal támogatni az egészségesebb táplálkozási szokásokat. Ez különösen fontos a mai világban, amikor a legtöbb élelmiszer tartalmaz hozzáadott cukrot. Éppen ezért tanácsaink az alapélelmiszerekből otthon készített ételekre vonatkoznak, nem a készételekre. Azok só- és cukortartalmára már semmilyen hatásunk nincs – míg otthon minden szó szerint a saját kezünkben van.

Fotó: unsplash