Programajánló: rejtett gyöngyszemek Kelet-Szlovákiában Programajánló: rejtett gyöngyszemek Kelet-Szlovákiában
Fotó: Shutterstock

2024-04-21

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Programajánló: rejtett gyöngyszemek Kelet-Szlovákiában

Programajánló: rejtett gyöngyszemek Kelet-Szlovákiában

A 19. század utolsó negyede és 1968 között a mai Szlovákia területén élők egyharmada vándorolt ki – elsősorban az Egyesült Államokba és Kanadába. Sokan közülük a Magyarországgal és Ukrajnával határos Alsó-Zemplénből (Dolný Zemplín) származtak.

Így egyfelől a kivándoroltak ma élő leszármazottjai látogatnak gyakran el ide. A hely szellemiségén túl viszont rengeteg látnivalót is rejt magában a környék.

Ezt is nézd meg! Szlovákia rejtett kincsei a Travelhacker szerint

Fotó: Shutterstock

Ilyen például a népszerű Széles-tavi (Zemplínska Šírava) víztározó vagy a Vihorlát-hegység legmagasabb pontja (1075 méter).

De megemlíthető a közvetlenül a szlovák-ukrán határon fekvő Lakárd (Lekárovce) községe, amelynek viharos múltja miatt érdekes kincse a régiónak. A második világháború után a helyiek petíciókat írtak, és követelték, hogy ne csatolják őket a Szovjetunióhoz. Végül 1946-ban sikerrel járt a falu, ezt a hősies tettet egy emléktáblával és egy obeliszkkel jelzik az itt csordogáló Uh folyó mellett.

Ezen a településen találjuk még a csempészet múzeumát, ahol ledöbbenhetünk, mennyi illegális áru kelt át a határon az elmúlt évtizedek folyamán.

Ez is érdekelhet: Szlovákia szívében van Közép-Európa egyik legnagyobb sportautó múzeuma

A zene kedvelői Szobránc város gitármúzeumába is betérhetnek, míg a bor szerelmesei igazi kánaánra lelhetnek a környéken: a határ menti falvakban számos minőségi pincészet található meg, írja a spectator.sk cikke. Az úszni vágyók és az adrenalinfüggők pedig megtekinthetik a türkizkék vízű egykori kőbányát a festői Vadászfalván (Beňatina).

Nem utolsó sorban pedig a környékre jellemző fatemplomokat sem szabad kihagynunk.

Egyrészt ebbe a körbe tartozik a 19. századi Szent Mihály arkangyal görög katolikus templom, amely az ország egyik legkisebb fatemploma. Az éraljai (Inovce) szent hely mellett a Szent Miklós püspök ereklyéinek görög katolikus temploma is kihagyhatatlan: az Oroszsebes falujában (Ruská Bystrá) faluban rejtőző vallási hely a 18. század elején épült, míg 2008 óta már az UNESCO világörökségi listáján is szerepel.