2024-06-23
Ennyi pénzt kapsz vissza a repülőgép késése esetén
2023-ban az európai légitársaságok átlagosan legalább 15 percet késtek, a Airlines for Europe kimutatása szerint az egy járatra vonatkozó késésekben 400 százalékos növekedés volt tapasztalható a tavalyi évben.
Bár sok járat időben érkezik és indul, előfordul, hogy egy járat akár több órával később indul el az eredetileg feltüntetett időponthoz képest. Ilyen esetben az Európai Unió EC261-es rendelete szerint az utasok jogosultak kártérítésre, ám ennek mértéke függ a várakozás idejétől, a repülőtér elhelyezkedésétől és az adott légitársaságtól is.
Ez is érdekelhet: Megvannak az idei év legjobb légitársaságai
Jelentős késés esetén a légitársaságok kártérítési felelősséggel rendelkeznek a rendelet értelmében, ez pedig nemcsak a hagyományos (például: KLM, British Airways, Lufthansa) légitársaságokra, hanem a fapadosokra (például: Wizz Air, Ryanair, easyJet) is vonatkozik. Mivel azonban uniós szabályozásról van szó, a jogosultság a repülőtér elhelyezkedésétől is függ.
A rendelet minden olyan repülőtérre érvényes, mely az EU területén belül található, valamint ha a járatunk az EU területére érkezik uniós, izlandi, norvég vagy svájci légitársasággal.
A várakozás ideje és a távolság is hatással van a kártérítés mértékére. Az EC261 értelmében két órát meghaladó késések esetében járnak az utasoknak bizonyos szolgáltatások. Jelentős késésnek számít:
- legfeljebb 1500 kilométeres járatok esetében kettő vagy több óra;
- legalább 1500 kilométeres, unión belüli járatok, illetve egyéb 1501 és 3000 kilométer közötti járatok esetében három vagy több óra;
- minden egyéb járat esetében pedig négy vagy több óra.
Fotó: Unsplash
Amennyiben a légitársaság megtagadja a beszállítást, az indulást megelőző 14 napban törli a járatot, illetve akkor, ha a gép több mint 3 órás késéssel érkezik meg, akkor az útvonal hosszától függően utólagos pénzbeli kártérítésre lehetünk jogosultak. A kártérítések mértéke:
- a legfeljebb 1500 kilométeres járatok esetében maximum 250 euró;
- az 1500-3500 kilométer közti járatok esetében maximum 400 euró;
- a 3500 kilométert meghaladó járatok esetében pedig maximum 600 euró lehet.
Ha már a repülőtéren való tartózkodásunkkor derül ki, hogy törölték a járatunkat vagy az legalább 3 órát késéssel érkezik meg, akkor is több lehetőségünk van. Kérhetünk étkezési kupont a személyzettől, ha pedig nem tudnak adni, akkor tartsunk meg minden blokkot és számlát, mivel a légitársaságok kötelesek frissítőket és ételeket, valamint kommunikációs lehetőségeket (telefonhívás, e-mail) biztosítani számunkra.
Kérjünk továbbá minden, a késéssel összefüggő kiadásról – például taxi, szállásdíj, lekésett nyaralás – számlát.Ha a késés miatt valahol meg kellene szállnunk éjszakára, a légitársaságok kötelesek elszállásolni minket valahol – sok esetben azonban a cégek inkább azt tanácsolják, hogy foglaljunk magunknak szállást, és utólagosan igényeljünk kártérítést.
Az egyetlen helyzet, amikor a légitársaságok nem kötelesek kompenzálni az utasokat az az, ha a késést „rendkívüli körülmények” okozták, például a politikai instabilitás, az időjárási jelenségek, a biztonsági okok és a nem várt sztrájkok is.
Ebben az esetben választhatunk, hogy a jegy árát szeretnénk-e visszakapni, vagy azt szeretnénk, hogy a légitársaság minél hamarabb egy másik géppel szállítson el minket a kívánt úti célra.
A kártérítést elsősorban az adott légitársasággal igyekezzünk meg rendezni, de online jegyvásárlás esetében ezen a linken is tehetünk panaszt.
(Forrás: Independent, Airportal, Europa.eu, Airhelp)