2023-11-13
Egyszerű trükk, ami akár életet is menthet a repülőn
Pilóták osztották a The Sunnal azt a biztonsági tippet, ami nagyban segítheti az utasokat vészhelyzet esetén.
Hans Mast, a Golden Rule Travel szakértője arra bíztatta a repülőgépek utasait, hogy felszállást követően nézzenek körül a repülőgépen, és azonosítsák be a hozzájuk legközelebb eső vészkijáratot.
„Minden alkalommal, amikor repülőre szállok, az első dolog, amit megteszek, hogy feltérképezem a vészkijáratokat. Ilyenkor megszámolom, hogy hány üléssor található köztem és az adott kijárat között, ugyanis vészhelyzetben a látási viszonyok nem mindig ideálisak, ez a mentális térkép pedig akár életmentő is lehet egy szerencsétlen szituációban”
– fejtette ki Mast.
Nick Eades expilóta hozzátette:
„a biztonság tudatosításának nem abban a pillanatban kéne elkezdődnie, amikor a légiutas-kísérők bemutatják a teendőket. A pilóták vészhelyzet során ugyanis már a hajtóművek beindítása előtt is megnyomhatják az evakuálás szükségességét jelző gombot.”
„Egy 747-es (klasszikus utasszállító repülőgép – a szerk.) pilótájaként volt már, hogy hirtelen kellett evakuálni az egész repülőgépet, mert a géphez csatlakozó légkondicionáló kigyulladt. A 400 utasból szinte alig volt olyan, aki azonnal tudott reagálni, és ha a tűz gyorsabban terjedt volna, akkor ez katasztrófában végződhetett volna”
– magyarázta el Eades.
Természetesen a kabinszemélyzet az ilyen helyzetekre is kellően ki van képezve, de az sosem árt, ha elővigyázatosak vagyunk.
Tudtad például, hogy ritka esetekben a légiutas-kísérők az utazók közül választják ki az úgynevezett „ABP”-utasokat („able bodied persons"? Ők azok az utasok, akik segítségére vészhelyzet esetén számíthat a személyzet.
Őket általában a szolgálaton kívüli személyzet, a katonák, a mentők és az orvosok közül választják ki. Ám megeshet, hogy nem utazik ilyen ember a fedélzeten, ilyenkor a személyzet feladata megítélni és kiválasztani, mely utasok lennének a leginkább alkalmasak a feladatra.