2025-04-25
Spanyolországban nyaralnál? 3 üdülőhelyet is „fekete listára” tettek
Lassan közeleg a nyár, ez pedig az olyan mediterrán országokban, mint Olaszország, Horvátország vagy Spanyolország egyet jelent a turisták tömegével. Az utazókból természetesen a legnépszerűbb helyszínek kapnak a legtöbbet, és van is 3 olyan úti cél, ahol már egyáltalán nem kérnek a turistákból.
A túlturizmus fogalmáról sokan valószínűleg Velence kapcsán hallhattak először részletesebben, azóta viszont egész Európában egyre több úti cél lakossága sokkallt be a rengeteg, már káros mennyiségű turistától. A Fodors Travel minden évben kiad egy „No List” nevű összeállítást azokról az úti célokról, amelyek bár kétségkívül rászolgáltak hírnevükre, olyan, a turizmusból fakadó problémákkal küzdenek, amik fenntarthatatlan nyomást gyakorolnak a természetre és a helyi közösségekre.
Mint írják, ezzel a listával egyáltalán nem szeretnék bojkottálni az alábbi úti célokat. Publikálásával inkább csak rá szeretnének világítani arra, hogy utazásainkban érdembeli változásokat szükséges hozni annak érdekében, hogy ezek a lenyűgöző helyek a jövő számára is fennmaradjanak. Emiatt turistaként is érdemes meggondolnunk, hogy a legnépszerűbb célpontok helyett alternatív, kevésbé látogatott településeket válasszunk következő nyaralásunkra. De melyik spanyol helyszíneket tanácsolt idén inkább pihenni hagyni?

A Baleár-szigetekhez tartozó Mallorca egyike Spanyolország azon térségeinek, ahol a helyieknek elegük lett a turistákból. Őket különösen zavarja a turisták túlzott alkoholfogyasztása, emiatt egyébként már 2020-ban betiltották a „happy hour” nevű kedvezményt a vendéglátóhelyeken, és alkoholtilalmi zónákat is bevezettek. Tavaly tovább fokozódott a feszültség: júliusban például több mint 20 ezer tüntető gyűlt össze a mallorcai Palmán, olyan szlogeneket skandálva, hogy „a ti luxusotok, a mi szenvedésünk”.

A spanyol nagyvárosban a tömeg mellett az Airbnb-típusú, rövid távra kiadott turisztikai lakások is jelentős gondokat okoznak a helyieknek: az elszaporodó ingatlanok nemcsak, hogy elveszik a lakásokat a helyiek elől, de az árakat is megemelik. Emiatt Jaume Collboni polgármester először ellenőrző bizottságot állított fel, majd közölte, hogy 2029-ig bezáróan teljesen kitiltják majd a városból az ilyen céllal kiadott lakásokat.

A Kanári-szigeteken élőknél is betelt a pohár: Tenerifén például annyira komoly a helyzet, hogy tavaly tavasszal éhségsztrájkkal tiltakoztak a helyiek, akik szerint lassan már nem férnek el a sok turistától. A túlturizmus pedig pont, mint Barcelonában, itt is lakhatási válságot eredményezett, emiatt a helyi kormányzat teljesen átformálná a Kanári-szigetek turisztikai imázsát. Jelenleg azon dolgoznak, hogy a sokszor nemtörődöm turistákat vonzó all-inclusive úti cél helyett egy fenntartható turizmust ösztönző helyszínné változtassák a térséget, ahol a mennyiség helyett a minőségen lenne a hangsúly.
Olvasd ezt is!


