Könyvmolyok álma - 5 híres író, akik otthonában akár te is megszállhatsz Könyvmolyok álma - 5 híres író, akik otthonában akár te is megszállhatsz
Photo by Paolo Chiabrando on Unsplash

2024-04-28

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Könyvmolyok álma - 5 híres író, akik otthonában akár te is megszállhatsz

Könyvmolyok álma - 5 híres író, akik otthonában akár te is megszállhatsz

Ian Fleming tengerparti villája – Jamaika 

A jamaikai Oracabessa-öbölben található GoldenEye butikhotelben előfordulhat, hogy többször is halljuk a „rázva, nem keverve” kifejezést. James Bond ikonikus koktéljának ugyanis az egykor Ian Fleming magánházaként funkcionáló szállodában is megvan a múltja, amit a hotelbe látogató tehetősebb vendégek a mai napig felidéznek. 1940-ben, mikor a 007-es megalkotója Jamaikában járt, hamar beleszeretett az Oracabessa-öbölbe, ahol végül egy 15 hektárt felölelő birtokot is felvásárolt, és „Aranyszem” névre keresztelte.

Fleming mind a 14 James Bond-könyvet ebben a házban írta meg, az író halála után az épületet pedig egy kicsit továbbfejlesztették: az ingatlan tökéletesen tükrözi a 007-esre jellemző luxust, ráadásul a két hálószobás ház további két vendégházzal, saját komornyikkal, szakáccsal, privát stranddal és úszómedencével együtt jár.

Mindezek közül talán a legizgalmasabb, hogy Fleming eredeti íróasztalát is megérinthetjük, ugyanis még mindig a házban található.
Agatha Christie nyaralója – Egyesült Királyság 

Az már szinte biztos, hogy a detektívregények királynője Agatha Christie, ám az írónő magánélete – beleértve ebbe 1926-os rejtélyes, hetekig tartó eltűnését – is legalább annyira fantáziadús, mint történetei cselekménye. Miss Marple és Hercule Poirot rajongói számára jó hír, hogy bárki megszállhat az írónő egykori nyaralójában.A Greenway Estate névre keresztelt nyaraló Devon városában található. A 18. századi házat ma a National Trust kezeli, és az érdeklődők egy-egy vezetett túra keretében is megismerhetik.

Azok pedig, akik lefoglalják a kastélyon belüli magánlakást néhány éjszakára, egy kétszintes, négy hálószobás, saját kertkapcsolattal rendelkező, tágas helyen találhatják magukat. Bár a vendéglakásban már modern bútorok is megtalálhatók, azonban Greenway többi része olyan stílusban van berendezve, ami tükrözi az 1950-es éveket – az otthon ráadásul tele van az írónő által gyűjtött darabokkal.

Az Austen család villája – Egyesült Királyság

Jane Austen regényeiben szinte külön karakterként jelennek meg az angol vidéki házak kiterjedt kertükkel és drága műalkotásaikban gazdag falaikkal. Ki ne emlékezne például arra a pillanatra, mikor Elizabeth Bennett először pillantja meg Mr. Darcy fényűző birtokát és a gótikus Northanger Abbey-t, amely az írónő könyvének középpontjában állt. Bár regényeiben a pompás épületek központi szerepet kaptak, Austen apja halálát követően házról házra járt.

Austen gyakran tartózkodott barátainál, de arra is volt példa, hogy édesanyjával és nővérével együtt húzta meg magát szegényebb lakásokban.

Ezek közül az épületek közül mára néhány már lelkes rajongók otthonaként szolgál, közülük pedig az egyik legjelentősebb kedvenc bátyjának, Henrynek a londoni háza. Az írónő itt többször is megszállt, és feltehetőleg több regényén is ebben, a ma elegáns butikhotelként működő házban dolgozott. A Henry’s Townhouse néven ismert szálloda egy átfogó renovációs projektet követően 2020-ban nyitott meg, a hotel szobáit pedig az Austen-család egyes tagjairól lettek elnevezve. Az épületet antik tárgyak, korabeli régiségek és Austen-kiadványok díszítik, de a vendégek lehetőségük van a Henry-nek írt levelekbe is beleolvasni.

Tennessee Williams állandó hotelszobája 

Tennessee Williams Pulitzer-díjas drámaíró élete utolsó fejezeteit a divatos manhattani Midtown Hotel Elysée-ben töltötte. Az Üvegfigurák és A vágy villamosa című művek írója még az 1960-as évek végén költözött a szállodába, melyet végül egészen 1983-as haláláig el sem hagyott.

Itt töltött évei alatt állítólag a többi vendéget írógépe szüntelen zakatolásával tartotta ébren, Williams emlékét pedig azóta is őrzi az Elysée.

Az annak idején Sunset Suit néven ismert, 900 négyzetmétert felölelő lakosztályt mára Tennessee Williams Suite névre keresztelték, a szoba pedig tele van a drámaíró életéből származó fényképekkel és kéziratokkal.

Az írók birtoka – Firenze 

Firenzében található a több mint 800 éves Torre di Bellosguardo, mely nem egy, hanem két híres költőnek is otthont adott. Az épületet a 13. században Dante Alighieri legjobb barátja és a reneszánsz költészet nagy alakja, Guido Cavalcanti építtette fel. A Pokol című darabban főszerepet játszó Cavalcanti eredetileg családi háznak és vadászkastélynak képzelte el a domb tetejére felhúzott épületet, ami az idő előrehaladtával a Medici család otthonává vált.

A 20. században a 300 éven keresztül uralkodó arisztokrata család birtokát egy másik híres költő, Gabriele D’Annunzio vette át, de több híres író – például Ugo Foscolo – is megfordult itt. Később, az 1990-es években a birtok egy bentlakásos leányiskolává alakult át, majd egy tízéves restaurációs projektet követően egy 16 szobás szállodaként született újjá, amely antik régiségekkel és Bernardino Poccetti reneszánsz művész freskóival lett díszítve. A birtok egyébként ma is kedvelt célpont a toszkán dombok által inspirálódni vágyó költők és írók körében.


(Forrás: BBC)