2024-09-29
Túl sokba került a nyaralás? Ezek a leggyakoribb pénzügyi hibák
A legtöbbször kalkulálunk azzal egy nyaralás során, hogy bizonyos dolgok drágábbak lehetnek, mint az otthonunkban, azonban érthető módon senki sem szeretne fölösleges költekezésekbe esni. Ha odafigyelünk az alábbi hibákra, elkerülhetjük a túlköltekezést a nyaralások során.
Az egyik leggyakoribb fizetési hiba, amit turistaként gyakran elkövetünk, hogy a külföldi deviza helyett hazai pénznemmel fizetünk a terminálokon. Ilyenkor ugyanis a szolgáltató garantálja a vásárlás előtt megjelenő, átváltott hazai összeget, ami számukra – az árfolyamok változása miatt – kockázatot jelent. Ez a kockázat pedig a terminálokon felajánlott összegben is megjelenik, azonban annyira túlbiztosítva, hogy csak szélsőséges esetben járhatunk vele jobban, mintha az adott ország devizájában fizetnénk.
A Revolut vagy a Wise szolgáltatásoknak köszönhetően manapság már könnyen kikerülhetjük a devizaátváltással járó magas költségeket.
Bár manapság már a legtöbb helyen biztosan tudunk fizetni bankkártyával, egyes esetekben – például piacokon, bazárokban – szükségünk lehet készpénzre is. Abban az esetben, ha nincs nálunk valuta, a helyi ATM-ekre kell majd hagyatkoznunk, ezek a tranzakciók azonban sokszor jóval többe kerülnek, mint azt szeretnénk. Ezért hát érdemes még otthon, indulás előtt beszerezni némi készpénzt.
Természetesen előfordulhat, hogy nem vettünk fel elegendő készpénzt indulás előtt, ekkor pedig sok esetben a legelső szembejövő ATM-et választják a turisták. A repülőtéri gépek helyett azonban menjünk be inkább egy helyi bankba, hiszen a turistaközpontokba kihelyezett ATM-ek gyakran jóval nagyobb díjat számolnak fel a készpénzfelvételért, mint a városi automaták.
Az ingyenes internet jól tud jönni akkor, ha nem akarunk mobilnetet használni, azonban az ilyen hálózatokat rengetegen használják, ezért hát a csalók is gyakran ezeket célozzák be, ha egyszerre több ember adataihoz szeretnének hozzáférni. Sok esetben ráadásul a banki alkalmazásba se kell belépnünk azért, hogy privát információk szivárogjanak ki rólunk. Így hát ha tehetjük, kerüljük a nyilvános hálózatokat, az online tranzakciókat pedig semmiképpen se ilyen WiFi-ről intézzük.