Így alakult ki a Föld ma megszokott képe - videó Így alakult ki a Föld ma megszokott képe - videó
Fotó: NASA, Unsplash.

2024-09-15

  • Drive
  • Egyéb
  • Így alakult ki a Föld ma megszokott képe - videó

Így alakult ki a Föld ma megszokott képe - videó

A közel 2 milliárd éves folyamatot mutatja be egy új, látványos videó.

Xianzhi Cao, a kínai Óceáni Egyetem munkatársa vezetésével készült egyedülálló videó azt mutatja be, hogyan változott a Föld az elmúlt 1,8 milliárd év alatt. A Föld lemeztektonikáját rekonstruáló videóhoz a felszínén található kőzetek belsejéből származó adatokat vették alapul, a Geoscience Frontiers tudományos folyóiratban publikált kutatás pedig az első olyan, amely bolygónk geológiai feljegyzéseit ilyen módon és ekkora távlatban használta fel.

Ennek segítségével a szakemberek képesek voltak a bolygó történetének utolsó 40 százalékát feltérképezni.

Az első képkockákon a napjainkban jól ismert térképet láthatjuk, majd a videóban India elkezd dél felé haladni, az országot pedig Délkelet-Ázsiai egyes részei követik. Mindeközben a déli féltekén kialakul a Gondwana néven ismert egykori kontinens.

Körülbelül 200 millió évvel ezelőtt, a dinoszauruszok idejében, ez a Gondwana kapcsolódik össze a mai Észak-Amerikával, Európával és Észak-Ázsiával, megformálva ezzel az óriási, Pangea nevű szuperkontinenst.

Ez is érdekelhet: Tudtad, hogy a világtérkép csal?

Idővel egy másik korábbi szuperkontinens, a Rodinia is megjelenik, amely a Nuna nevű szuperkontinens felbomlásával jött létre nagyjából 1,35 milliárd évvel ezelőtt.

A múltbeli lemeztektonika feltérképezése az első lépés ahhoz, hogy a Föld történetének teljes digitális modelljét fel lehessen építeni, egy ilyen modellnek köszönhetően a szakembereknek lehetősége nyílik a Föld történetének teljes digitális modelljét felépíteni. 

Így számos kérdésre választ találhatnak, többek között arra, hogy miért ment keresztül a Föld éghajlata különböző szélsőséges ingadozásokon, vagy miért pont akkor telt meg a légkör oxigénnel, amikor.

A modell lehetővé teszi számukra, hogy sokkal jobban megérsük a Föld mélye és a bolygó felszíni rendszere közötti kölcsönös kapcsolatot, ami az általunk ismert életet is támogatja.

Olvasd el ezt is: A Google Maps már a Nemzeti Parkokban is tud tájékozódni! Végre!

(Források: hamuesgyemant.hu, Science Alert)