A legolcsóbb városi villanyautó: Dacia Spring Comfort Plus
Kicsit dáciásra sikerült, de az ára sem magas. Viszont tényleg városra tervezték, ne ezzel ugorjunk el síelni a Tátrába.

Az idén ősszel a szalonokba kerülő Dacia Spring két rokona az indiai piacon értékesített (belső égésű motorral hajtott) Renault Kwid és a Kínában piacra dobott, szintén elektromos Renault City K-ZE. A technikai alapok mellett a dizájnt is ezektől a modellektől kapta, ám ez mit sem ront az általános összképen. A robusztus kialakítású városi crossover megjelenését a hátsó lökhárítóbetét, a tetőrudak és a 14 colos fekete keréktárcsák dobják fel. Ha szép elektromos autó érdekel, nézd meg skodás cikkünket!
Funkcionális utastér
Fotó: Dacia
Mint minden Dacia modell, az új Spring sem akar másnak tűnni, mint ami: ebben az esetben a legolcsóbb elektromos városi autó a piacon. Mivel készül belőle kifejezetten az autómegosztó vállalkozásoknak szánt változat is, könnyen előfordulhat, hogy az utazásaink során is használjuk majd a modellt – bérautóként, vagy valamelyik metropolisz car sharing szolgáltatójánál.
A belső teret természetesen kemény műanyagok uralják, az ennek megfelelő tapintásérzettel. A belső dizájn sem áraszt az elektromos autókra jellemző modern hangulatot, a funkcionalitással azonban nincs probléma. Az utastérben négy teljes értékű ülés kapott helyet, a széles szögben nyíló ajtók miatt hátulra is komfortos a beszállás, igaz a lábtéren itt már érződnek a kompakt méretek korlátai. Cserébe viszont a kategória legnagyobb, 290 literes poggyászterét nyújtja a modell, amelyben ráadásul teljes értékű pótkerék kapott helyett. A hátsó üléstámla ledöntésével 620 literesre nő a poggyásztér (a később érkező kisáruszállító-verzió raktere 1,1 köbméteres lesz).
Fotó: Dacia
A kereskedelmi forgalomba kerülő Comfort Plus változat kifejezetten bőséges alapfelszereltséget kínál az árához képest. A Spring használatát digitális műszerfal, valamint Bluetooth-kapcsolattal ellátott, Android Auto és Apple CarPlay kompatibilis multimédia rendszer könnyíti meg – ez utóbbit a 7 colos központi érintőképernyőről kezelhetjük. Elöl és hátul is elektromosak az ablakemelők, emellett távirányítós központi zár és légkondicionáló is jár az autóhoz. Nagy hasznát vesszük majd a hátsó parkolóradarral kiegészített tolatókamerának is, mivel a vaskos C oszlop és a szűk hátsó ablak miatt nem túl jó a kilátás. Elöl ez már nem probléma, köszönhetően a vékony tetőoszlopnak és a magasított üléshelyzetnek.
Városi vagány
A Dacia Spring 27,4 kWh kapacitású lítiumion akkumulátortelepet kapott, amelyet a szériaként adott, váltóáramú töltőberendezés 6,6 kw-tal tölt fel – mindez magasabb ár mellett is kifejezetten jó értéknek számítana. Mivel az egyfokozatú erőátvitelnek nincs P állása, az autót csakis behúzott kézifékkel lehet feltölteni, megakadályozva, hogy az autó a tulaj figyelmetlensége miatt elguruljon, és kitépje a töltőkábelt. Bár az autót leginkább városi használatra szánják, a (WLTP-ciklus szerinti) 230 kilométeres hatótávolság kitűnő, ráadásul a téli hideg kivételével erre tényleg képes az autó. Országúton, autópályán már 180 km a reális hatótáv, igaz nagyon nem lehet száguldozni a Spring volánja mögött: a végsebesség 125 km/h. Piros lámpánál azonban a 44 LE teljesítményű motor is hozza a villanyautókra jellemző „kilövést" – 50 km/h-ra 5,8 mp alatt gyorsul fel a kisautó. A széria ECO üzemmódot használva 9 százalékkal nő a hatótávolság, ilyenkor azonban 31 lóerőre csökken a teljesítmény.
Fotó: Dacia
Városon kívül már nincs annyira elemében az autó, és nem csak az alacsony sebesség miatt: az urbánus környezetben kifejezetten halk Spring gördülési zaja országúton már jól hallhatóan megnő, míg a lágyra hangolt futómű és a laza érzetű kormányzás miatt a nagyobb sebességgel bevett kanyarokat sem kedveli. Ezzel együtt, hétvégenként a települések környéki erdőket is megcélozhatjuk vele, hiszen a 15,1 centiméteres hasmagasságnak köszönhetően könnyebb terepen is elboldogul az autó. A crossover-kialakítás a városi akadályok esetében is jól jön, akárcsak a mindössze 9,6 méteres fordulókör.
HÁROM EXTRA
Fotó: Dacia
Egyenáramú töltő
A Dacia Spring modellhez csak három opcionális tartozék rendelhető. Az egyik az egyenáramú töltő (DC), amelynek köszönhetően egy villámtöltő-állomáson kevesebb, mint egy óra alatt érhetjük el a 80%-os szintet.
Mode 2 töltőkábel
Az alapváltozatú, Mode 3-as kábelhez hasonlóan 6,5 méter hosszú, ám nagyobb teljesítményű töltést tesz lehetővé.
MY Dacia
A hamarosan elérhető mobilalkalmazással távolról is vezérelhetjük az autót, így előre beállíthatjuk az utastér hőmérsékletét, megnézhetjük az akkumulátor töltöttségi szintjét, majd elindíthajuk vagy leállíthajuk a töltést.
Technikai adatok
DACIA SPRING COMFORT PLUS
- MOTOR – Elektromos
- TELJESÍTMÉNY – 41 LE
- NYOMATÉK – 125 Nm
- VÉGSEBESSÉG – 125 km/h
- MÉRETEK (H/SZ/M) – 3734/1579/1516 mm
- CSOMAGTÉR – 290/615 l
- ALAPÁR – 18 100 euró