2024-10-03
Folyamatosan nő a Mount Everest
A Himalájában a legtöbb hegycsúcs közötti magasságkülönbség körülbelül 50-100 méter, a Mount Everest azonban 250 méterrel magasodik az őt követő hegycsúcs felé. A különleges anomáliáról pedig egy közeli folyó és annak szurdoka tehet, állítja egy új tanulmány.
„A tengerszint feletti 8 848,86 méteres magasságával a Mount Everest a Föld legmagasabb szárazföldi csúcsa. De magasabb valójában, mint amilyennek lennie kellene"
– fogalmazott a szeptember végén publikált tanulmány társszerzője, Adam Smith, aki a University College London földtudományi tanszékének kutatója.
A jelenlegi GPS-adatok azt mutatják, hogy az Everest évente körülbelül 2 milliméter sebességgel növekszik, amely jócskán intenzívebb, mint a Himalája-hegység várható emelkedési üteme.
Azért, hogy a tudósok kiderítsék a kiváltó okot, megvizsgálták a környező folyókat, hogy azok vajon okozhatják-e ezt az emelkedést.
„Az Arun volt a legárulkodóbb az összes közül, mivel L-alakban folyik. A legtöbb folyó a fákra hasonlít, viszonylag egyenes törzzsel, és a törzsbe torkolló mellékfolyókkal. Az Arun azonban kelet-nyugati irányban folyik a folyás felső szakaszán, mielőtt 90 fokot fordul és dél felé folyik a Himaláján keresztül. Ez arra utal, hogy talán nem is olyan régen változtatta meg a formáját, és talán egy másik folyót fogott be”
– magyarázta Smith.
A friss tanulmányban a kutatók numerikus modellek segítségével szimulálták, hogy a Kosi folyóhálózat – amely Kínán, Nepálon és Indián keresztül folyik – hogyan alakult az idők során.
Ezután összehasonlították modelljeiket a meglévő topográfiával, hogy kiderítsék, melyik szimuláció illeszkedik a legjobban. Az eredmények arra utalnak, hogy az Arun folyót (amely ma a Kosi egyik fő mellékfolyója) 89 ezer évvel ezelőtt ragadta el a Kosi. Ez az elterelt víztömeg a folyó eróziójának megugrását eredményezte, amely az Arun szurdokát is kialakította.
A folyó eróziója elegendő földtömeget távolíthatott el ahhoz, hogy a környező földterület könnyebbé váljon, amely egyben az Everest felemelkedését is okozta.
A modellek szerint a hegy a befogási esemény óta 15-50 métert nőtt.

Az emelkedés pedig még nem fejeződött be: az Everestnek addig kell tovább növekednie, amíg a folyóhálózat nem reagál a 89 ezer évvel ezelőtt bekövetkezett változásokra.
Smith szerint a kutatás következő lépése az lehet, hogy közelebbről megvizsgálják a szurdokot és más olyan területeket is, amelyeken az Arun folyó áthalad.
Forrás: LiveScience
Olvasd ezt is!