2024-09-21
Sokalltad az esőt? Pedig ez még semmi - mutatjuk a Föld legcsapadékosabb településeit
Földünk éghajlata olyannyira változatos, hogy egyes helyeken olyan mértékű szárazsággal és forrósággal küzdenek, hogy el se tudják képzelni, milyen lehet az élet esővel. Ezzel szemben bolygónk néhány területén a csapadék uralkodik. Íme a világ legesősebb részei!
Debundscha a Kamerun-hegy lábánál fekszik, és nem véletlenül került fel a világ legesősebb úti céljainak ranglistájára. Ebben a faluban ugyanis évente átlagosan 10 299 milliméternyi eső esik. Ez főként annak köszönhető, hogy Debundscha a vízhez, és az Egyenlítőhöz is közel esik, így a településen egy forró, párás és hosszan tartó esős évszak uralkodik. A legtöbb csapadék májustól októberig esik le, a szárazabb hónapoknak pedig január, február és március számít.
A lista negyedik helyén egy Afrikai település végzett: az Egyenlítői-Guineában, pontosabban Bioko szigetének déli részén található San Antonio de Urecában évente átlagosan 10 450 milliméternyi eső hullik. Ez a terület egy trópusi, esőerdőkben és vízesésekben gazdag rész, ahol az év legtöbb hónapjában esik. Akárcsak Debundschában, a száraz időszak itt is főleg a téli, koratavaszi hónapokra mondható el.
A Chocó–Darién esőerdő mélyén található Tutunendóban sem szűkölködnek csapadékban, hiszen a világ harmadik legesősebb településén évente átlagosan 11 700 milliméternyi csapadékra lehet számítani. Évente két csapadékos időszak is van a Kolumbiához tartozó területen, így értherő, hogy a helyiek akár a több mint háromnegyedében kalkulálnak az esővel.
Cserápundzsi India északkeleti részén helyezkedik el és már nem először áll a lista élén – 1861-ben például 26 470 milliméternél is több eső esett itt le, amivel a falu a Guinness-Rekordok Könyvébe is bekerült. A rengeteg csapadék az elhelyezkedésének köszönhető: a Bengáli-öbölből feláramló nedvesség a dombos terület alakja miatt itt gyűlik össze, ami rendre heves esőzéseket eredményez. Így aztán a települést évente átlagosan 11 777 milliméternyi eső éri, amely a monszunidőszakban szüntelenül, akár heteken át is tarthat.