2022-11-11
Cintoríny, ktoré sa stali vyhľadávanými atrakciami
Jeden z najslávnejších cintorínov na svete bol pomenovaný po jezuitskom kňazovi Françoisovi de la Chaise, ktorý bol spovedným kňazom kráľa Ľudovíta XIV., prezývaného „kráľ Slnko”. Na mieste cintorína sa kedysi nachádzal park, ktorý bol na príkaz Napoleona Bonaparteho v roku 1804 premenený na cintorín. Tu sú pochovaní Abélard a Héloïse (XI. – XII. storočie), ktorých pozostatky sem nechal priniesť prefekt Paríža. Ich kryptu možno na cintoríne vidieť dodnes. Cintorín Père Lachaise každoročne navštívi takmer milión turistov, najmä kvôli nespočetným celebritám, ktoré tu odpočívajú – Balzac, Bizet, Chopin, La Fontaine, Oscar Wilde, Jim Morrison, Édith Piaf, Antoine de Saint-Exupéry atď.
Obyvatelia dediny Săpânța v župe Maramureș v Rumunsku uvažujú o smrti úplne inak ako väčšina ľudí. Veselý cintorín je jedinečnou atrakciou v Európe – z diaľky vyžaruje veselosť a dobrú náladu. Vyznačuje sa jasnou, svetlou – takzvanou sapantskou – nádhernou modrou farbou a na každom hrobe sú vtipné nápisy. Prvé farebné drevené náhrobníky zhotovil rezbár Stan Ioan Pătras v roku 1935 a dnes cintorín zdobí viac ako 800 vyrezávaných krížov. Drevené náhrobníky sú veľmi veľkolepé a dokonca „zhovorčivé”, pretože zobrazujú životné príbehy zosnulých. To všetko vtipne vyjadrené v poetických rýmoch.
Národný cintorín USA sa nachádza v Arlingtone, čo sa považuje za predmestie Washingtonu, ale už je na území štátu Virginia. Prvý pohreb bol 13. mája 1862, odvtedy sa stal miestom odpočinku viac ako 400-tisíc ľudí. Sú tu pochovaní aj dvaja bývalí prezidenti a mnoho ďalších amerických celebrít. Jednou z najcharakteristickejších budov cintorína je Arlington Memorial Amphitheater, ktorý bol dokončený v roku 1915 a dodnes slúži ako márnica.
Jednou z najvýznamnejších atrakcií cintorína je pamätník Johna F. Kennedyho, ktorý postavili na žiadosť vdovy po zavraždenom prezidentovi. Ďalším zvláštnym miestom je hrob neznámeho vojaka, pred ktorým vo dne i v noci stojí stráž. Nachádza sa tu aj pamätník katastrofy Challenger, ktorý si vyžiadal životy siedmich astronautov, ako aj pamätník katastrofy Columbia, ktorý bol postavený na pamiatku zničenia vracajúceho sa raketoplánu a siedmich astronautov, ktorí tiež prišli o život.
Židovský cintorín na Olivovej hore je jedným z najstarších pohrebísk na svete, bol otvorený približne pred 3000 rokmi a slúži dodnes. Za svoju známosť vďačí prorokovi Zachariášovi, ktorý prorokoval, že presne tu sa začne vykúpenie a vzkriesenie z mŕtvych. Pochovanie na Olivovej hore nezáviselo od peňaženky zosnulého, ale predovšetkým od jeho pozemského postavenia. Odpočívajú tu proroci, rabíni, koheni (členovia starovekého kňazského rádu) a známe osobnosti židovského národa (Ben Yehuda, Menachim Begin, Rav Kook, Nachmanides atď.). V počiatkoch použili jaskyne na pohrebné účely, hrobky, ktoré možno vidieť dodnes, sa tu nachádzajú od 16. storočia. Cintorín dlhodobo zápasí s nedostatkom miesta – bolo tu pochovaných viac ako 150-tisíc ľudí – a tak v roku 2010 začali s mapovaním a identifikáciou hrobov.